Tarihi Gülbahçesi'ndeki yağmalama kazısı durduruldu...

Mevlana Türbesi'nin yanıbaşındaki tarihi gülbahçesinin olduğu alana müze ek binası yapma bahanesiyle sit alanı olan bir bölgeye gözü dönmüşçesine salt inşaat temeli kazar gibi giren yağmacılar gelen tepkiler üzerine kazı işlemlerini durdurdu...

Tarihi Gülbahçesi'ndeki yağmalama kazısı durduruldu...

Dönemin Kültür Bakanlığınca alınan kararla yapılması planlanan yeni müze binası yapı çalışması geçtiğimiz günlerde başlamıştı... Yapılan kazı çalışması ile Mevlana Türbesi Gül Bahçesi'nden insan kemikleri çıkarıldı. İhaleyi alan firmanın gizlemeye çalıştığı görüntüler çevre esnafınca kaydedildi.

Mevlana Türbesi'ndeki çalışmaların uzun zaman önce planlandığı ancak Anıtlar Kurulu ve Vakıflar gibi mercilerden karar alınmasında pürüzler çıktığı için geciktiği öğrenildi. Planlanan projenin gecikmesi ise, Mevlana Türbesi Gül Bahçesi'nin kazılmaması ve tarihe zarar verilmemesi adına bir yetkili tarafından bekletildiği ancak onay vermeyen kişinin de aşılması ile beraber kazı çalışmalarının da bir an önce başladığı öğrenildi. Gül Bahçe alanında ortaya çıkan kalıntıların uygun bir yere defninin yapılıp yapılmadığını bilinmezliğini korurken henüz bir açıklama yapılmadı.

Tarihi dokuda yapılan kazı çalışmaları ise çok sayıda kemik ve mezar kapak taşları bulunması nedeniyle durduruldu. Her tarihi dokuda çalışmaları yakından takip eden Anıtlar Kurulu'nun bu kez sessizliğini koruyor olması da dikkat çekiyor.

Ayrıca uzmanlarca yapılan incelemelerde, söz konusu alanın 38 düzenli gömünün yapıldığı mezarlık olduğu tespit edildi. Konya Müze Müdürlüğü ve Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yarın yapılacak toplantıda, alana dair hazırlanan tespit tutanağı kapsamında konu bütün yönleriyle ele alınacak.

Özellikle yapılan kazı çalışmalarının bilimsel olarak mı yoksa salt bir inşaat temel kazısı olarak mı yapılmaya çalışıldığı hakkında bilgi verilmesi bekleniyor.. Uzmanlara göre ise halihazırda sit alanı olan bir bölgede kontrolsüz kazı yapılması kabul edilemez olarak nitelendiriliyor...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu