'Sebze-meyvelerin köyde yetişmesi organik olduğu anlamına gelmez'

TÜRKHAL Başkan Vekili Yılmaz, sağlıklı beslenmeye olan ilginin organik meyve-sebzeye talebi artırdığını belirterek, "Sebze-meyvelerin köyde yetişmesi organik olduğu anlamına gelmez." dedi.

'Sebze-meyvelerin köyde yetişmesi organik olduğu anlamına gelmez'

Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkan Vekili Mevlüt Yılmaz, organik sebze-meyveye olan ilginin arttığını kaydederek, hatta internet üzerinden bu ürünlerin evlere kadar gönderildiğini söyledi.

Organik ürünleri "hiçbir müdahale olmadan yetişen ürün" diye tanımlayan Yılmaz, alınan ürünlerin denetlendiğinden ve sertifikalandırıldığından emin olunması gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, "Sebze-meyvelerin köyde yetişmesi organik olduğu anlamına gelmez." diye konuştu.

Organik tarımda verim oranının çok düşük olduğunu ve yüksek maliyet bulunduğunu dile getiren Yılmaz, tamamen organik tarımın bugünkü dünyada çok zor yapıldığını, ancak kısıtlı alanlarda yapılabileceğini vurguladı.

Yılmaz, "Yüzde 100 organik olduğu söylenen meyve-sebzeleri alırken tüketiciler mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlar tarafından denetlendiğinden ve sertifikalandırıldığından emin olmalı. İster internetten ister marketten isterse pazardan alınsın mutlaka sertifika sorulmalı." ifadelerini kullandı.

'Tüketiciler 'organik' ibaresi adı altında aldatılmaktadır'

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, halihazırda çok sayıda yerde "organik" ismi altında ürün satıldığını belirterek, "Bu ürünlerin bir çoğunun organikle uzaktan yakından alakası yok. Tüketiciler, 'organik' ibaresi adı altında aldatılmaktadır." dedi.

Organik ürün alırken bahsedilen sertifikaların mutlaka sorulması gerektiğini vurgulayan Koçal, yine üründe mutlaka sertifikasyon kuruluşunun logosu ile bakanlığın logosunun da aranması gerektiğini aktardı.

Koçal, "Bu bilgiler o üründe yok ise ürün organik değildir, tüketici aldatıcı ve organik ibaresi ile fazla fiyat koyarak kar marjı yükseltilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka ALO 174 gıda hattına gerekli şikâyetin yapılması gerekiyor." diye konuştu.

AA

Sebze-meyven köyde yetişmesi organikğu anlamına gelmez
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı