Bir ayda 43 kişi boğuldu

Bir ayda Türkiye genelinde 43 kişi, serinlemek ya da balık tutmak için girdiği suda boğularak yaşamını yitirdi. - Anadolu Ajansı

Bir ayda 43 kişi boğuldu

Bir ayda Türkiye genelinde 43 kişi, serinlemek ya da balık tutmak için girdiği suda boğularak yaşamını yitirdi.

Üç tarafı denizle çevrili Türkiye'de havaların ısınmasıyla serinlemek isteyenler denize, buna ulaşamayanlar da göletlere ve sulama kanallarına giriyor. Alınan tüm tedbirlere ve yapılan uyarılara rağmen hemen hemen her gün boğulma vakası yaşanıyor.

Üzücü boğulma haberlerinin arttığı bugünlerde uzmanlar, yüzme bilen veya bilmeyen tüm vatandaşlara güvenliksiz sulardan uzak durmalarını öneriyor.

Haziran'da 43 kişi boğuldu

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, yurtta havaların ısınmasıyla boğulma vakalarında önemli miktarda artış yaşandı. Nisan ve mayısta 8 kişinin boğulduğu Türkiye'de, haziran ayında denize, gölete, ırmağa ya da sulama kanalına giren 15'i çocuk 43 kişi boğuldu. Geçen yılın haziran ayında da 40'tan fazla kişi boğulmuştu.

Bayram tatilinin başladığı 24 Haziran'dan sonra boğulanların sayısı ciddi miktarda arttı. Sadece 4 günlük bayram tatilinde 19 kişi, serinlemek veya balık tutmak için girdiği suda boğuldu.

"Güvenliksiz sularda yüzmek ölüm getiriyor"

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu Gümüş Cankurtaran Eğitmeni ve Su Güvenliği Uzmanı Volkan Dikmen, Türkiye'de her yıl onlarca kişinin serinlemek ya da balık tutmak için girdiği suda boğulduğunu ve bunların önemli bölümünün çocuk olduğunu söyledi.

Boğulma vakalarının genelde yüzmenin riskli olduğu yerlerde gerçekleştiğini vurgulayan Dikmen, şöyle devam etti:

"Cankurtaranın olduğu her yer güvenli alanlardır. İlkokuldan itibaren çocuğa nasıl sigara içmenin sağlığa zararlı, kırmızı ışıkta geçmenin tehlikeli olması öğretiliyorsa güvenliksiz sularda da yüzmenin ölüm getireceği anlatılması gerekiyor. Yüzme bilinmiyorsa bile yüzdürücü bir materyalle suya girilmesi gerekiyor. Ayrıca suya düşen birini kurtarmak isterken boğulanların olduğunu biliyoruz. Bu durumda yüzme bilmiyorsanız, kendinizi de riske atmak yerine suya yüzdürücü bir materyal atılması ya da yardım isteyene dal, sopa uzatılması doğru olan."

Bir ayda kişi boğuldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu