Sendikalar, taşeron işçi düzenlemesinde ayrı düştü

Taşeron işçi düzenlemesinde KİT personellerine getirilen 'kadro için sınav' şartı sendikaları ikiye böldü.

Sendikalar, taşeron işçi düzenlemesinde ayrı düştü

Hükümet kamuda çalışan 850 bin taşeronun kadroya alınmasına ilişkin düzenlemeyi 696 sayılı KHK ile karara bağladı. Ancak tartışmalar bitmedi.

KİT KARARI SENDİKALARI BÖLDÜ

Dünya Gazetesi'nin haberine göre KİT'lerde (Kamu İktisadi Teşebbüsü) çalışan 50 bin taşeron işçiye kadro için sınav koşulu getirilmesine Türk-İş tepki gösterirken Hak-İş düzenlemeyi desteklediğini açıkladı.

TÜRK-İŞ BAŞBAKAN'DAN RANDEVU İSTEDİ

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, bu durumun kabul edilmez olduğunu savunarak konuyu görüşmek için Başbakan Binali Yıldırım'dan randevu talep ettiklerini söyledi. Yeni Şafak'a konuşan bulunan Atalay, “Geçenler için kimin emeği varsa ellerine sağlık. Ama burada geçmeyenler de var. Yani 800 bin insan geçerken 20-30 bin personelin geçmemesi; 800 binin 30 binin gölgesinde kalmasına neden oluyor. Düzenlemede en önemli eksikliklerden bir tanesi 50 bin KİT personelinin kapsam dışında kalması. Bununla ilgili bir çare bulmak lazım” dedi. Uzman bir ekiple düzenlemenin üzerinde çalıştıklarını belirten Atalay, “Bunun için bugün Başbakan Binali Yıldırım'dan bir randevu talep ettik. Bu eksiklikleri kendilerine tekrar sunacağız” bilgisini paylaştı. Atalay, kamuya geçen personel için memurlarla eşit statüde olacaklarını ifade ederek, sendikalarla bağlarının kesilmeyeceğini işaret etti. 

HAK-İŞ: TÜRKİYE TAŞERONDAN VAZGEÇMİŞTİR

Milli Gazete'nin haberine göre ise konuyla ilgili bir hazırlık içerisinde olduklarını paylaşan Hak İşçi Konfederasyonu (Hak-İş) Başkanı Mahmut Arslan da, düzenlemeyle ilgili yaptıkları çalışmayı bugün yapacakları bir basın toplantısında duyuracaklarını söyledi. Türkiye'nin 1930'lardan bu yana mevzuatta var olan taşeron sisteminden artık vazgeçtiğinin altını çizen Arslan, “Küresel kapitalizmin bütün dünyada hâkim olduğu bir dönemde atılan bu adım tarihi bir adımdır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimizin bu konudaki kararlılığını takdir ediyoruz. Bu bizim çok büyük bir adım” diye konuştu. YAKIN TARİHİN EN ÖNEMLİ REFORMU İkinci önemli noktanın ise; taşeron sisteminden vazgeçen devletin, taşeron eliyle yaptığı hizmetleri, kamu işçileri ile sürdürmek istemesi olduğuna işaret eden Arslan, “Yerel yönetim ve özel idarelerinde taşeron sistemden vazgeçmiş olması ve bu hizmetleri kamu işçisiyle belediye şirketlerindeki işçilerle yönetme kararı alması da önemli” ifadelerini kullandı. Bütün bunlara bakıldığında Türkiye için çok önemli bir düzenleme getirildiğini aktaran Arslan, “Bence yakın tarihimizin en büyük reformlarından bir tanesi” değerlendirmesinde bulundu. 

MEMUR-SEN'DEN AÇIKLAMA

Memur-Sen Mevzuattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul ise “En kısa süre içerisinde KİT'lerde görev yapan işçilerden memur işlerini görenlerin memur statüsüne geçirilmesi, kamuda kadrolu memur istihdamı dışındaki istihdam türlerine son verilmesi gerekiyor. Bu düzenlemenin yapılması yaşanan birçok sorunu çözecektir” diye konuştu. 

BAKANLIKTAN İZİN SÜRESİ ve KIDEM TAZMİNATI AÇIKLAMASI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir açıklama yaparak alt işveren işçilerinin kıdem tazminatına esas olan toplam hizmet süzesi ile izin sürelerinin hesabında, geçmiş kıdemlerin İş Kanunu çerçevesinde dikkate alınacağını bildirdi.

YILDIRIM'DAN AÇIKLAMA: HANGİ İŞÇİ HANGİ SENDİKAYA BAĞLI OLACAK?

Başbakan Binali Yıldırım da bu sabah yaptığı açıklamada 'taşeron' konusuna değindi. Yıldırım “Taşerondan kadroya geçen kardeşlerimizin hangi sendikaya üye olacağı kendi karar vereceği iştir. Hiçbir şekilde yönlendirme olmaz” dedi. Kamudaki taşeron işçilerin kadroya alındıktan sonra üye olacakları sendikalara kısıtlamalar getirileceği söylentilerini yalanlayan Yıldırım, “Bu kardeşlerimizin hangi sendikaya üye olacağı kendi karar vereceği iştir. Hiçbir şekilde yönlendirme olmaz. Bu yönde çalışanlara müsamaha göstermeyiz” dedi.

BAŞVURULAR SONRASI TAŞERONA KADRO NE ZAMAN?

Öte yandan taşeron işçisinin iple çektiği tarih ise Nisan 2018 olacak. Şartları taşıyanların yazılı, sözlü ya da uygulamalı sınava alınması, sınavda başarılı olanların kadroya alınması işlemleri 2 Nisan 2018 tarihine kadar sonuçlandırılacak.

ekonomi taşerona kadro asgari ücret işçi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı