24 Haziran'da Konya'nın Muhtemel Vekil Dağılımı...

Tahir Akyürek mi, Mustafa Özkafa mı Tartışılıyor...

24 Haziran'da Konya'nın Muhtemel Vekil Dağılımı...

24 Haziran seçimlerine doğru siyasette çalışmalar giderek hızlanıyor. Siyasetin merkezi ve bilinmezi olan Konya'da ise birçok partinin meclis vekil göndermesi bekleniyor.

Ak Parti'de Ahmet Sorgun ve Tahir Akyürek'in ilk sırada yer alıyor. Konya seçmeni, Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Tahir Akyürek'e sosyal ağlardan tepki göstermeye de devam ediyor. Halkın tepkileri sürerken, bu tepkilerin FETÖ ve mefaat tepkileri olduğunu söyleyenlerde var.

En sert tepkilerin gösterildiği isim ise, AKP kurucularından olan ve yolsuzluk iddialarını gündeme getirerek partisinden istifade eden ancak bugün CHP listelerinden Konya'dan aday olan Abdüllatif Şener. Şener'e tepki gösterilse de meclise rahat gidecek isimler arasında yer alıyor.

Partisinin çoğu seçmeni İYİ Parti'ye kayan MHP'ise, ilk sırada bulunan Mustafa Kalaycı, Ak Parti'ye kızarak kendilerine gelecek seçmenler sayesinde yeniden meclise gidebilir. Ancak bu eğilimli belirsiz.

MHP'den ayrılarak İYİ Parti'yi kuran siyasetçilerin Konya'da ilk sıra adayı, Fahrettin Yokuş. Yokuş'un meclise girme ihtimali yüksek ancak eski il başkanının da meclise ulaşması zor görünüyor.

Partiler nazarında Konya'nın Ak Parti'den başka kale konumunda olan partisi Saadet Partisi. Partinin ilk sırasındaki adayı ise Konya Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Mustafa Özkafa. Özkafa, yerel seçimlerde aldığı oy oranını aldığı takdirde partinin 2. sıra adayı Hasan Hüseyin Uyar'da meclise girecek isimler arasında yer alıyor.

Konya'da 9 vekil çıkarma planı yapan Ak Parti'nin oyları, MHP ve Saadet arasında değişik gösteriyor. Bu değişiklikle, Abdüllatif Şener ve Fahrettin Yokuş bir adım geride kalıyor.

Ancak MHP ve Saadet oylarına doğru olan dağılım ise, ittifak ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den gelen sert tepkiler ve tanınan bir isim olması nedeniyle Mustafa Özkafa'yı bir adım öne çıkarıyor. Ak Parti seçmeninin Mustafa Özkafa karşı yönelimi ise, Tahir Akyürek'e olan tepkilerle beraber netlik kazanıyor.

24 Haziran günü Konya'da, en az 5 farklı partinin en az birer vekil çıkarması beklenirken, seçim işbirliği formülü ile seçmenlerin kendi partisine dönmesi ile beraber muhalefet partileri 2'şer vekil çıkarabilir. 

 

 


 

mustafa özkafa tahir akyürek saadet partisi ak parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı