KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI

Tarım ihracatında dünya ikincisi olan Hollanda'nın yüz ölçümü Konya'dan sadece 3 bin kilometre fazla. Buna rağmen Hollanda'nın son tarım ihracatı 100 milyar euro, Türkiye'nin toplam tarım ihracatı ise 18 milyar TL.

KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI

Konya ovası, tek başına Hollanda'nın ulaştığı ihracat rakamlarına ulaşabilir mi?  Kısa zamanda bu rakamlara ulaşılması zor görülse de, bu mümkün görünüyor.

Tarımsal potansiyel açısından en önemli iller arasında yer alan Konya, hem iklim hem de coğrafi açıdan çok önemli bir konuma sahip. Ve 2 milyon araziden %90'ı sulanabilir arazi. Ancak en az yağış alması ve yüksek platoda yer alması tarımsal üretimi zorluyor. Konya'da çiftçinin kuru ve sulu tarım alanlarında sürekli üretimi artıyor. Son yıllarda, hububat ve endüstriyel ürünlerde tohumluklarda üretiliyor.

SU GELİRSE, KONYA HOLLANDA'YI GERİDE BIRAKABİLİR

Konya'nın yer altı ve yer üstü suları yağışa bağlı. Ovadaki sulanabilir arazilerin, sulanabilir imkanına kavuşması için yıllık 15 milyar m3 suya ihtiyaç var. Bugün ise, 4-5 milyar m3 su kullanılabiliyor. Bu nedenle, mevcut alanın, sadece %30-35'i sulanabiliyor. Arazinin geri kalan kısmı ise, ne yağmura ne de yer altı suyuna kavuşuyor.

SUSUZLUK, ÜRÜN KAYBINI ARTIRIYOR

Yer üstü suyundan yararlanamayan mısır, ayçiçek ve şeker pancarı üreticilerinin yaklaşık 2 aydır su veremediklerini dile getiren Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, "ciddi bir ekonomik kayıp, ürün kaybı söz konusu. 2 aydır siyasilere iletiyoruz. Beyşehir Gölü eşik kodu için Bakanlar Kurulu kararı gerekiyor. Ama maalesef, bir çözüm elde edemedik. Çiftçiler bu yılı, maliyetini kazanamadan kapatacak. Artık bu saatten sonra, bu ürünlere su verilmesi bir şey ifade etmiyor. Bu sene, şeker pancarı, ayçiçek ve mısırda, %40 ürün kaybı söz konusu", dedi.

NASIL AŞILABİLİR

Konya'da dış havzalardan su getirilmeden sürdürülebilir tarım yapmanın her zaman risk olduğunu söyleyen Meram Ziraat Odası Başkanı Ali Ataiyibiner, " İvriz, Ilgın, Akşehir ve Beyşehir Gölü'nün, ovanın ihtiyacını karşılama potansiyeli maalesef %30-35. Ermenek bölgesinden 400 milyon m3 su getirilmesi söz konusu. Tarımsal girdilerin en önemli unsuru, enerji maliyetleri. Elektrik ve mazot, tarımsal girdinin yaklaşık %60'ını teşkil ediyor. Girdi maliyetleri de artınca sektörun alım gücü düşüyor. Üretimi zamanında başlatıp zamanında bitirmek zorundayız", dedi.

KONYA OVASI'NIN, ASIL İHTİYAÇ DUYDUĞU PROJE

Konya'nın yeni Mavi Tünel projeleri ile suya kavuşması mümkün. Toroslar'dan değerlendirebilecek imkânlar mevcut. Ermenek Barajı'ndan 400 milyon m3 su akım projesi devam ediyor. Konya Ovası'nın ihtiyacını karşılayacak asıl proje ise, Fırat Karasu'dan, Kızılırmak'tan, Sakarya'dan suyun havzaya yönlendirmesi.

MAVİ TÜNEL HAYALLERİ YIKTI

Dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve dönemin Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın, 'Konya Ovası suya doyuyor', diye üzerinde durduğu Mavi Tünel ise, 414 milyon m3 su ihtiyacını karşılıyor ve bunun sadece 300 milyon m3'ü ovaya ulaşım sağlarken diğer kısmı şehrin içme suyuna katılıyor. Böylelikle Mavi Tünel, ovanın ihtiyacı olan suyun 100'de 1'ine ancak tekabül ediyor.

Konya tarım Hollanda
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı