Advert
Advert

Murat Bardakçı’ya Konya’dan Mevlânâ Reddiyesi

Tarih alanında araştırma gazetecilik yapan Murat Bardakçı’nın, “Mevlânâ’nın asıl kabrinin girişini 4. Murad’dan sonra gören ilk devlet başkanı Erdoğan oldu” yazısına tepki gösteren Tarihçi-Yazar Yücel Kemandi, ‘Efsane ile Tarih aynı şeyler değildir” dedi.

Murat Bardakçı’ya Konya’dan Mevlânâ Reddiyesi
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şeb-i Arus törenlerine katılmak için geldiği Konya’da Mevlana Türbesi’ni ziyaret etti. Celaleddin Rûmi’nin kabri çevresinde restorasyon çalışmalarının yapıldığı sırada çekilen fotoğraflar tartışma yarattı.

Kabrin başında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Konya İl Kültür ve Turizm Mudürü’nün bilgilendirmede bulunduğu o fotoğraf karesine, tarih alanında araştırma gazetecilik yapan ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Üyesi Murat G. Bardakçı, “Mevlânâ’nın asıl kabrinin girişini 4. Murad’dan sonra gören ilk devlet başkanı Erdoğan oldu” yorumunu getirdi.

“EFSANE VE TARİH YANI ŞEY DEĞİLDİR”

Bardakçı’nın bu yorumuna Tarihçi-Yazar Yücel Kemandi, tepki göstererek karşı çıktı. Kemandi, “Efsane ve tarih aynı şeyler değil farklı şeylerdir. Sağlam bir kaynağı olmayanın tarihi hiçbir değeri yoktur. Birileri Mevlânâ’yı yüceltmek için efsaneler uydurmuş birileri ise yermek için eksi şeyler uydurmuş. Mesela Avrupa’ya yaranmak için Mevlânâ için hümanist olduğunu söylüyoruz. Müslüman hümanisttir, o vakit Mevlana’da hümanisttir” açıklamalarında bulundu.

NEDEN HİÇBİR DEVLET BAŞKANI ZİYARET ETMEDİ?

Celaleddin Rumi’nin, kabrinin girişini görme konusuna açıklık getiren Kemandi, bugüne kadar hiçbir devlet başkanının bu girişimde neden bulunmadığının tartışma konusu olduğunu belirterek, “Türbe, ilk defa Mevlânâ’nın babasının gömüldüğü yerdedir. 1231’li yıllarda yapıldı. Mevlânâ’nın türbesinin yapılmasına oğlu izin verdi. Külliyeler bir anda yapılan mekânlardır. Mevlana Türbesi ve çevresi değişik zamanlarda yapıldığı için manzumedir. Kapısı, o yıllardaki Moğol tehlikesi karşısında koruma amaçlıdır. 4. Murat için anlatılanlar 1260-1294 yılları arasında hükümdarlık yapan Moğol hükümdarı Kubilay içinde söylenir. Ben, 4. Murat olmadığını düşünüyorum. Baktığım, araştırdığım veriler bunu gösteriyor. Kaldı ki, 4 murat olsa bile, şimdiye kadar neden hiçbir devlet başkanı, Osmanlı’da ya da bizde böyle bir girişimde bulunmadı” diye sordu.

ERDOĞAN İLK OLABİLİR BELKİ ANCAK BİR KABİR VAR MI?

Kabrin giriş kapısının 1600’lü yıllarda değil 1275’li yıllarda kapatıldığını, o günden bugüne açılmadığını söyleyen Tarihçi-Yazar Yücel Kemandi, “Anadolu’daki Moğol istilasında da kabrin çalınması ile ilgili birçok girişim olduğunu söyleyebiliriz. Burada bir kabir var mı, bu da tartışmaya açıktır. Kabrin girişini gören ilk devlet başkanı Tayyip Erdoğan’dır denilebilir ancak burada bir kabir var mı” diye konuştu

KABRE GİRİLMESİ “SAYGISIZLIK”

Murat Gökhan Bardakçı’nın da söylenti olarak naklettiği, mezar odasına girişe Mevlevi şeyhinin de karşı çıktığını belirten Kemandi, kabrin bir mezar olduğunu mezarın ise açılmasının hoş karşılanmayacağını ifade ederek, “Kabrin ziyaret edilmesi ya da oraya girilmesinin Mevleviler açısından ne ifade ettiğini merak ediyorum. Eğer, anlatıldığı gibi Mevleviler açısından oraya girilmesi sakıncalı ise bu yapılanın saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Mevleviler ile ilgili oraya girmenin ölçüsü nedir” dedi.

murat bardakçı recep tayyip erdoğan 4. murat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi