Advert
Advert
Advert

GRİP SALGINI DOĞRULANDI

Son haftalarda gribal enfeksiyonlarda görülen yüksek artış üzerine Sağlık Bakanlığından bir açıklama geldi. "Grip salgını" iddiaları böyle doğrulandı.

GRİP SALGINI DOĞRULANDI
Advert

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, kış mevsiminin başından bu yana yoğun bir şekilde artış gösteren gribal enfeksiyonlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Halk arasında yaygın bir gündem olan "grip salgını" iddiaları üzerine " Grip hasta sayılarındaki artış olağan bir durum olup geçmiş grip sezonları ile kıyasladığımızda benzer olduğu görülmektedir." açıklamaları yapıldı.

Artışın devam edebileceğini kaydeden Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, "Grip (influenza) genellikle yıl içerisinde Ekim ayından başlayarak mart sonu nisan başına kadar olan dönemde sık görülen oldukça bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır." ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, gribal enfeksiyonların mevsimsel ve bu nedenle olağan bir durum olduğu değerlendirmesinde bulunurken, "Grip, Kuzey Yarım Küre'de yer alan her ülkede ifade edilen aylar arasında toplumda önemli sayıda kişiyi etkileyen bir hastalıktır. Bu aylarda hasta kişi sayısının belirgin şekilde artması beklenen bir süreçtir ve salgın olarak değerlendirilmemeli, mevsimsel grip hastalığı aktif dönemi olarak ifade edilmelidir." ibaresini kullandı.

 

Kişisel hijyen kurallarının önem arz ettiğine yer verilen açıklamada, virüs taşıyan hastayla 1 metre ve daha yakınında bulunan kişilerin risk altında olduğu uyarısı yapıldı.

Mevsimsel grip hastalığının etkenleri olan influenza virüslerinin çok fazla sayıda alt tipleri bulunmaktadır. Yıllar içerisinde toplumda sık görülen influenza virüsleri sürekli değişmekte, bir önceki yıl görülen virüsten oldukça farklı virüsler sonraki yıllarda insanları hastalandırabilmektedir. Bu durum neden her yıl grip olabildiğimizi net bir şekilde açıklamaktadır.
Hastalıktan korunmada en etkili yöntemin grip aşısı olduğu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl vurgulanmaktadır. Yukarıda açıklandığı üzere grip aşısı içerisinde bir önceki yıl toplumu en çok hastalandırılan virüsleri içeren 3 veya 4 alt tip influenza virüsü aşı içerisine dahil edilmekte ve her yıl aşı yeni hazırlanmakta, bir önceki yılın aşıları kullanılmamaktadır. İnsanlarda hastalık oluşturan influenza virüslerinin neredeyse tamamı influenza A ve influenza B alt tiplerine aittir ve aşılar içerisinde her iki alt tipe ait alt türler yer almaktadır.
İnfluenza A ve influenza B ayrı alt tipler olarak adlandırılmakla birlikte neden olduğu hastalık tablosundaki şikâyetler ve bulgular tamamen aynıdır. Bu iki alt tipin tedavisinde kullanılan ilaçlar da farklı değildir ve hastalar aynı ilaçlar ile tedavi edilmektedir.
Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü 
SAĞLIK GRİP GRİBAL ENFEKSİYON
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi