Advert
Advert
Advert

KENDİ ARAZİSİNİ EKEN 519 KÖYLÜYE HAPİS CEZASI / ÖZEL

Afyonkarahisar köylülerine verilmeyen ceza Akşehir Gölü çevresindeki köylülere verildi.

KENDİ ARAZİSİNİ EKEN 519 KÖYLÜYE HAPİS CEZASI / ÖZEL
Advert

Yıllardır işledikleri arazileri işgal ettikleri gerekçesi ile ecrimisil ödemeyi kabul eden köylülerden 519 köylüye hapis cezası verildi. Akşehir Gölü’nde toplanan köylüler, “kıyı kenar çizgisi” değişmeli talebinde bulunurken, Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise, “Afyonkarahisar’daki köylülere ceza yok, Konya’daki köylülere niye ceza var?” diye sordu.

Akşehir Gölü’ne komşu olan 18 köyde kendi arazilerinde ekim yapan köylülere, önce işgal ettikleri gerekçesiyle ecrimisil ödenmesi ardından hapis cezası verildi. Ecrimisili kabul etmek zorunda kalan köylüler, artık hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na hem de Mal Müdürlüğüne ayrı ayrı ödeme yapıyor. Cezayı ödeyemeyen köylülere ise hapis yolu görünüyor. Çekilen ‘kıyı kenar çizgisi’ sonrası Akşehir Gölü’ne komşu köylerde yaşayan ve tarlalarını ekmeye devam eden 519 köylü hapis ceza aldı. Cezayı ödeyemeyen bazı köylüler ise, cezaevine gönderildi.

KENDİ TARLASINI SÜRERKEN

Akşehir Gölü sit alanında ekim yaptığı gerekçesi ile 2872 Çevre Kanunu’na göre ceza ödeyen ve haksız işgal tazminatı olan ecrimisili ödemeyi kabul ettikten sonra mahkeme ile de karşılaştıklarını belirten çiftçilerden Veli Acabay, “Bana memur dedi ki burayı ek, ecrimisil gelir dedi. Ne gelir dedim. 150 bin gelir dedi. 180 bin lira geldi ardından 40 bin daha geldi. Ben çiftçi adamım ben burada çalışmazsam bu iş olmaz, ben köylü adamım. Ben çalışacağım, biz devletten bir şey beklemiyoruz. Dededen kalma yerlerimiz biziz. Kendi tapumuz, bir de bunun üstüne 42 bin lira ceza yiyorum ben. Şimdi vergi dairesine soktular. Sen bana dayanmazsan ben sana dayanabilir miyim? Senelerdir tarlam var” diye konuştu.

“ÖDEDİK, BU KEZ DE MAHKEME ÇIKTI”

82 yaşındaki eski muhtar Hüseyin Gültekin ise, “Atatürk, 36 göçmeni getirmiş, bu mahalle tamamen 36 göçmenin. Burada Osmanlı tapusu var, anasından babasından kalma yer var. Memur yolluyorlar sıkıntı yok diyorlar. Ecrimisil ödersin, ödedik, bu kez de mahkeme çıkardılar. Sit çizgisini köyün yarı yerinden çekiyorlar da kıyı kenar çizgisini niye burada kalıyor. Aşağı yukarı 3 kilometre var, elinizden tutan mı var. Kanun diyor ki, kıyı kenar çizgisi ile sit çizgisinin arasının 600 metre olması lazım. İşte burada, 3 belki de 5 kilometre yer var. Vatandaş toprak istemiyor devletten kendi toprağını istiyor devletten. Tapulu, kayıtlı, senetli iskan vergisi bu topraklar” dedi.

CEZAEVİNDEN ÇIKAN KÖYLÜLERLE MİLLETVEKİLİ GÖLDE BULUŞTU

Kurutulan Akşehir Gölü’nde 18 köyün dramını dinlemeye geldiğini belirten İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, cezaevinden çıkan köylüleri dinledikten sonra şunları söyledi; “Bu dram hakikaten Türkiye’nin ne durumuna getirildiğini köylümüzün sahipsizliğini hatta zulüm altında olduğunu gösteriyor. Bunun adı zulüm. Köylülerimiz tapulu arazilerine ekim yapıyor. Devlet diyor ki, ekemezsin, niye ekemezsin, kıyı kenar çizgisi var. İyi de kardeşim, kıyı kenar çizgisinin içinde kalıyor da su mu var göl mü var. O da yok. Buna bir çare bul. Ya kıyı kenar çizgisini aşağı çek ya da vatandaş arazisini istimlak edersin. Bizim arzumuz şu, kıyı kenar çizgisini 958’den 955 indirildiği zaman bütün bu köylerimizin arazisi kurtuluyor. Yani 3 bin çiftçimizin binlerce dönüm arazisi ekilebilir hale geliyor. Herhangi bir cezai müeyyideye gerek kalmıyor. Burada yaşanan sorun şu, devlet diyor ki ecrimisil ödeyeceksin. Çaresiz köylü, kendi malına ecrimisil ödüyor. Devlet diyor ki, yetmez, sen yasadışı ektin burayı, bir de ceza ödeyeceksin. 2018 yılından itibaren mahkemeye veriliyor tarlaları ekenler. Şuana kadar 519 çiftçimiz 18’er ay ceza almış durumda. Bu çiftçilerimizin bazıları da cezaevine girmiş durumda. Burada resmen ülkeyi yönetenlerin zulmü var.”

AFYONLULARA KIYAK KONYALILARA CEZA İDDİASI

Yokuş açıklamasının devamında Konyalı köylülerin yaşadığı sorunun gölün diğer tarafında Afyonkarahisar köylüleri için yaşanmadığını belirterek şunları ifade etti; “Aynı sorun Afyon’da, Sultandağı, Eber Gölü ve Bolvadin civarında da var. Afyon’nun bir bakanı vardı eski, Veysel Eroğlu. Sayın Eroğlu, Afyonlu olması dolayısıyla bir kıyak çekiyor. O tarafta tarlaları ekenlere herhangi bir ceza yok, mahkeme yok, ecrimisil yok, para cezası yok. Aynı bakan Akşehir’e gelip, merak etmeyin size de artık herhangi bir ceza yok diyor. Hem sözünü tutmuyor hem de bu ayrımcılık gerçekten devleti yönetenlere yakışmıyor.”

Akşehir Gölü İYİ Parti Fahrettin Yokuş köylüler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi