Advert
Advert
Advert

VATANDAŞIN CEBİNE DEVLETİN KASASINA SIZDILAR

VATANDAŞIN CEBİNE DEVLETİN KASASINA SIZDILAR
Advert

2018 yılı arabuluculuk ücret tarifesi ile 2019 yılı arabuluculuk ücret tarifesi arasında yüzde 300 zam olduğunu belirten Arabulucu Avukat Selçuk Çimen, tarifeye getirilen yorumla beraber hem vatandaşların cebinden hem de devletin kasasından milyonların çıktığını söyledi. Kendisi de arabulucu olan avukat Çimen, getirilen sistemle beraber yargının yükünün hafiflemediğini ancak devletin hafızasının yok edildiğini belirtti.

Resmi Gazetede yayımlanan 2019 yılı arabuluculuk ücret tarifesine göre, aile, işçi, ticari veya tüketici uyuşmazlıklarında taraf başına, bir saatten üç saate kadar olan süre 170 TL olarak belirlenirken, arabuluculara her saat için 170 TL ödeme yapılması ile bu miktarın 680 TL’ye kadar çıktığı ve böylelikle vatandaşın ve devletin kasasından fazla ödemeler yapıldığı öğrenildi.

ARABULUCULAR KENDİLERİNE YÜZDE 300 ZAM YAPIYOR

Kendisi de arabuluculuk yapmakta olan Avukat Selçuk Çimen, sorunun arabuluculuk sistemindeki yorumsal hatalardan kaynaklığını belirterek, “Ben meslek hayatımda böyle bir sistem görmedim. 31 Aralık 2018 yılında arabuluculuk ücret tarifesi 280 TL, bir gün sonra 2019 yılında arabuluculuk ücreti tarifesi 680 TL olur mu? Arabuluculuk daire başkanlığı bir tarife yayınlıyor, yayınlanmış olan tarife gerçekten muğlak bir tarife yani yoruma açık bir tarife, arabulucularda bu yorumu kullanarak kendilerine yüzde 300 zam yapıyor. Burada arabuluculara işçi, mağdur vatandaş geliyor. Vatandaşın bin lira hakkını arayacağımız yerde kendisinden bunun yarı fiyatını nasıl isteyebiliriz. Bu olacak iş değil. Arabuluculuk ücret tarifesinin içerisinde diyor ki, bir sahihlik yoksa tarifenin birinci kısmına gideceksin. Net bir şekilde bir saati 170 TL, o bir saatin anlamı 3 saate kadar diye de bir ifade koyulmuş. Bir saati aşabilir diyor. Türkiye’de böyle bir sorun var ve kimse irdelemiyor” diye konuştu.

DEVLETİN HAFIZASI YOK EDİLDİ, KASASI DA BOŞALTILIYOR

Daha önce İŞKUR bünyesindeki memur ve müfettişlerin bölge müdürlüklerinde, yaşanan hukuki uyuşmazlıkları çözdüğünü belirten avukat Selçuk Çimen, arabuluculuk sistemi ile devletin hafızasının yok edildiğini ve bakanlığın sorgulamasız fatura ödediğini belirtti. Çimen, “Arabuluculukla beraber bir sistem lav edildi. Bu düşünce ile devletin hafızası yok edildi. Dava olmadan birçok şey çözülebiliyordu. Arabuluculuk, yargının yükü hafifletilsin diye getirildi ancak şimdi her durumda işçi veya bir başka kimse arabuluculara gitmek zorunda. Ne yapıyor arabulucu. Öyle veya böyle tutanağı tutuyor. Tarafları çağırdık, hukuki bir uyuşmazlık olmadığını tespit ettik diyor ve fatura adalet bakanlığına gönderiyor. Ortada bir devlet hafızası vardı, maliyetsiz yapıyorduk biz bunu devlet olarak. Şuanda biz her dosya için adalet bakanlığına binlerce lira fatura gönderiyoruz, bu akıllıca mı? Yargıtay da bir yılda oluşan dosya sayısı 70 bin, diyelim ki 20 bin kadarda Yargıtay’a gidilmemiş, toplamda 90 bin davamız var. Arabuluculuk zorunlu artık peki bir yılda toplamda ne olmuş, 400 bin müracaat olmuş. İnce hesaba gerek yok. Bunun 200 bini anlaşmazlıkla bitmişse, 680 TL’den 136 milyon TL devletin kasasında çıkmış demektir. Bu olağan bir şey mi. İŞKUR zaten bu sorunu çözüyordu. Bu maliyet görülmüyor, dile de getirilmiyor” dedi.

konya arabulucu selçuk çimen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi