Advert
Advert
Advert

Ateizm, Agnostisizm ve Deizm Konya’da Konuşuldu

Ateizm, Agnostisizm ve Deizm Konya’da Konuşuldu
Advert

Selçuk Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı programda, Müslümanların kendilerine yöneltilen sorulara hazırlıklı olmaları gerektiği ve İslam Dünyası’nın etkisizliği üzerinde duruldu. Üniversite öğrencileri ile beraber halkında katılım sağladığı programda, Müslümanlara karşı yapılan saldırılar ve bakış açışı da konuşuldu.

Konya Selçuk Üniversitesi Akıl Teri Tefekkür Topluluğu tarafından organize edilen programda “ateizm ve deizm” konuşuldu. Öğrenciler sordu, öğretim üyeleri cevaplandırdı.

Moderatörlüğünü Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Hacı Ahmet Şimşek’in yaptığı programa, Acıbadem Üniversitesi’nden öğretim üyeleri Alper Bilgili ve Emre Dorman ile Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Caner Taslaman katıldı. Üniversite öğrencilerinin yanı sıra üniversite dışından da katılımcıların olduğu söyleşide Müslümanlara yapılan saldırılarda gündeme geldi.

İSLAM DÜNYASI NEDEN ETKİSİZ VE ÇARESİZ?

Acıbadem Üniversitesi Öğretim Üyesi Emre Dorman, Müslümanlara karşı yapılan saldırılara İslam Dünyası’nın neden ve nasıl etkisiz kaldığını anlattı. Dorman, Bütün dünyada bugün maalesef İslam düşmanlığı ya da karşıtlığı popüler hale geldi, yaygınlaştı, son 10 yıllarda özellikle. Müslümanlar olarak bundan dolayı ciddi rahatsızlık hissediyoruz, üzüntü duyuyoruz ama bunların nedenlerine inmedikçe bir takım gerçeklerle yüzleşmedikçe İslam’ın aslında barış dini olduğunu dolayısıyla İslam’a karşı yapılmış her şeyin aslında insanlığa karşı yapılmış olduğunu fark etmedikçe, İslam’ı doğru anlamadıkça, algılamadıkça, hissetmedikçe, yaşamadıkça, hissetmedikçe doğru bir şekilde akıldan, bilimden, felsefeden, sanattan, edebiyattan, sosyolojiden, felsefeden ekonomiden aklınıza ne gelirse bu alanlarda faaliyet göstermedikçe, etkin olmadıkça, kalkınmadıkça, gelişmedikçe, maalesef ki İslam ile ilgili bu olumsuz imajın devam etmesi, bununla beraber 1.8 Milyar İslam Dünyası’nın da yaşanan bu olaylar karşısında etkisiz ve çaresiz kalması devam edecektir” dedi.

“DÜŞÜNCELERİMİZİN DOĞRULUĞUNDAN KESİN EMİNİZ DİYE BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

İnsanın, inandığı şeyin doğru olmasını isteyebileceğini söyleyen Dorman, kendilerinin de hata yapabileceğini belirterek şunları söyledi; “Benim anladığım kadarıyla, Kur’an’ın bize çizmiş olduğu inanç çerçevesi yani inancı iki başlık altında incelersek, gerekçelendirilmiş ve gerekçelendirilmemiş inanç olarak, Kur’an’ın bizden beklediği inanç gerekçelendirilmiş bir inanç. Delillere dayalı, aklın devrede olduğu, sorgulamanın, eleştirel bakışın devrede olduğu, Kur’an’ın Kerim’in bir delil olarak alındığı dolayısıyla dini konudaki görüşlerinde Kur’an’ı Kerim’in ortaya koymuş olduğu din anlayışına uygunluk oranında doğru ve geçerliği olabileceği, çünkü bunun aynı zamanda hem peygamberimizin hem de iman edenlerinde yolu ve yöntemi olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla, biz bir şeyleri ifade ederken, ikna ederken hata yapabiliriz, bu doğaldır, herkes için geçerlidir. Herhangi bir konuda mutlak bu doğrudur, biz ne diyorsak din o dur veya dini bizden öğrenin gibi bir iddiamız olmadığı için, düşüncelerimizin doğruluğundan kesin eminiz diye bir durum söz konusu değil”

TASLAMAN: SORULARA CEVAP VERMEMİZ LAZIM

İslam’ı yaşamakta olanların Müslümanların kendilerine yöneltilecek sorulara cevap verebilmesi gerektiği konusu üzerinde duran Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Caner Taslaman ise, internetle beraber birçok fikirle karşılaşıldığını belirterek, “Konya’nın bir kasabasında veya şehir merkezinde bir insan, hayatı boyunca karşılaşmayacağı İslam aleyhindeki içerikle bugün karşılaşabileceğini söyleyebiliriz. İslam ile ilgili her türlü materyal internette var. Bu sadece deizm ya da ateizm demek hatalı olur. Bazen Allah’ın inkarı (ateizm) adına bazen de dinlerin inkarı (deizm) adına var. Ateizm, Agnostisizmin (şüpheyle bakıyorum diyenler) ve Deizm bu üçü de birbiri ile ilişkilidirler. Yükseliyor gibi geliyor bana. Ve ben daha çok internetin gelmesine ve taklidi imanla dinin sürdürülemez olduğuna bağlıyorum. Ne yapacağız. Öncelikle bana göre, madem ki Ateizm, Agnostisizm ve Deizm gibi başlıklarla İslam’a eleştiriler yöneltiliyor. Neden İslam’a inanıyorum, Allah’ın var olduğunu neden düşünüyorum şeklindeki sorulara cevap vermemiz lazım. Ve mümkün olduğunca sofistike cevaplar vermemiz lazım. Çünkü, karşı tarafta sizin cevapladığınız sürece cevabınıza karşılık cevap verme ihtimali var.” diye konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi