Advert
Advert
Advert

AMERİKAN ŞİRKETİ CARGİLL’İN ANADOLU’DAKİ YENİ PLANI

Türkiye’deki faaliyetlerine 1960 yılında yerli ortakla 1986 yılında ise Cargill olarak devam eden Amerikan Şirketi, Türkiye Coğrafyası’ndaki çalışmalarına sosyal sorumluluk projesi altından yeni bir alan açmayı planlıyor.

AMERİKAN ŞİRKETİ CARGİLL’İN ANADOLU’DAKİ YENİ PLANI
Advert

“Bin çiftçi bin bereket” programı için Konya’da gazetecilerle bir araya gelerek, “Türkiye’de mısır tarımında verimi de kazancı da katlayacak” sloganı ile hareket eden Cargill yetkilileri, daralan mısır ekim alanının artışına yönelik çalışmalara başladı.

Türkiye’de sadece 650 kadar çalışanı bulunan Amerikan Şirketi bugüne kadar İstanbul, Bursa, Adana, Ankara, Balıkesir, Kocaeli ve İzmir gibi illerde faaliyet gösteriyor. Mısır üretiminde, verimi ve kazancı artıracağı belirtilen çalışmalar ise Mersin, Adana, Karaman, Manisa, İzmir ve Konya gibi illerde yürütülecek.

Amerikan Şirketi’nin, tarımda sosyal ve dijital dönüşümü amaçladıklarını belirten Cargill Gıda Ortdaoğu, Türkiye ve Afrika Kurumsal İlişkiler Direktörü Dr. Ediz Aksoy, mısırını kullandıkları çiftçilerin refah düzeyinin yükseldiğini görmek bizim için önemlidir derken, gazetecilerin gündeme ilişkin kendilerine yönelttiği şeker fabrikalarının satışı ve NBŞ kotası sorularını da cevaplandırdı.

“TÜRKİYE'DE FİKİR ÖNDERİ OLMAK İSTİYORUZ”

Şeker fabrikaları konusunda özelleştirmeleri kendilerinin istemediğini belirten Dr. Ediz Aksoy, “Hükümet bu konu ile ilgili bizden bir rapor istedi. Çalışmalarımızı yaptık ve 2018 yılı Ocak ayında raporu sunduk. Önümüzde bir Avrupa örneği var. Yeniden bir şeyleri inşa etmenin anlamı yoktu. Şeker analizinin etki analiz raporunu yazdık. Hükümete Avrupa'yı örnek alın dedik. Tabi Avrupa'yı örnek alırken de bazı şeylerin Türkiye şartlarına göre uyarlanması gerekir de dedik. Yol ve ne yapılacağı belli. Bunu da akıllıca yapmak lazım. Biz, çalışmalarımız ile Türkiye'de fikir önderi olmak istiyoruz. İyi bildiğimiz işleri de Türkiye'ye getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

“SEKTÖRE KRİZE GİRECEK”

Nişasta bazlı şeker kotasının düşürülmesi ile ilgili yöneltilen soru ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Aksoy, “Kota düşürüldükten sonra biz de işten adam çıkardık. Böyle devam ederse sektör krize girecek. Türkiye'nin almış olduğu NBŞ kotasını yüzde 2,5'e düşürme, siyasi bir karardır. Bu karara da uymak zorundayız. NBŞ kotasının yüzde 2,5'e düşürmek doğru olmadı, yanlış. Mısır ve nişasta bazlı şeker, Türkiye'de şeker sektörü için çok çok önemli bir unsur. Gıda sektörü için çok önemli. Kristal şeker ile yapılamayacak ürünler var. O ürünler, ihraç edilemeyecek. Bunun faydası kime?” ifadelerini kullandı.

ŞEKER FABRİKLARI ZARAR ETMİŞTİ

Türkiye’de gıda, yem ve endüstriyel ürünler alanlarında çalışmalarını sürdüre Amerikan Şirketi Cargill, Türkiye'de kotalı üretim yapan 5 NBŞ firmasından 3'ünü kontrol ediyor. Bu nedenle Cargill, kotalı NBŞ üretiminin yaklaşık yüzde 90'nını elinde bulunduruyor. Türkiye'de NBŞ'nin normal şartlarda yüzde 10 kotası bulunmasına rağmen, bu kota her yıl Bakanlar Kurulu kararıyla artırıldı ve 14 yılda Bakanlar Kurulu kararıyla 1 milyon 370 bin ton ekstradan kota verildi. Amerikan Şirketi’ne verilen bu ekstra kotadan dolayı kamunun elindeki şeker fabrikaları ciddi anlamda zarar ederken, ülke ekonomisi de büyük bir yara aldı.

CARGİLL’İ KURTARMA YASASI ÇIKARILDIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

3 Temmuz 2005 yılında kabul edilen 5403 sayılı Toprak Koruma Ve Arazi Kullanımı Kanunu’na eklenen geçici bir maddenin Amerikan Şirketi için çıkarıldığı iddia edilmişti. Çıkarılan o kanunun geçici maddesi ise şu şekilde idi;

"11.10.2004 tarihinden önce tarım arazileri; gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış ve tarımsal bütünlüğü bozmuyor ise söz konusu arazinin istenilen amaçla kullanımı için, altı ay içerisinde Bakanlığa müracaat edilmesi, hazırlanacak toprak koruma projesine uyulması ve tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metre karesi için beş Yeni Türk Lirası ödenmesi şartıyla izin verilir"

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi