Advert
Advert
Advert

ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ’NE ATIK SU DARBESİ

Tarım ve Hayvancılıkla uğraşan üreticiler, Organize Hayvancılık Bölgesi’ne boşaltılan atık su ve kimyasallar nedeniyle üretim yapamıyor.

ORGANİZE HAYVANCILIK BÖLGESİ’NE ATIK SU DARBESİ
Advert

Konya’nın Çumra ilçesi sınırlarında bulunan Organize Hayvancılık Bölgesi’nde verim her geçen gün düşüyor. Bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçi ve besiciler, suya karışan kimyasallar nedeniyle üretim yapamadıklarını belirtiyor.

Konya merkeze sadece 30 kilometre kadar uzaklıkta bulunan Organize Hayvancılık Bölgesi’ne, Alibeyhüyüğü ve İçeri Çumra mahalleleri ile Çumra ilçesinin atık suyu boşaltılıyor. Yaklaşık 8 kilometre kadar açılan kanala boşalan kimyasal atıklar, önce yeraltı suyuna ardından tarımsal üretim yapılan arazilere dağılıyor. Son olarak kanal nedeniyle atık suyun ilçe merkezine ulaşmasının ardından köylülerin yoğun çabası ile kanalın önü kesilerek şehre tekrar girmesi engellendi. Öte yandan bölgeye bırakılan atık suyunun Konya atık suyu ile arasında 20 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.

ÇİFTÇİ DE BESİCİ DE ÇÖZÜM İSTİYOR

Mera alanlarının yok olduğunu ifade eden küçükbaş hayvancılığı ile uğraşan Hüseyin Okuroğlu, “Burada büyükbaşla uğraşanlar var, çeşme çekilmediği için hayvanlarda insanlarda bu karışan sudan etkileniyor. Az ileride küçükbaşla uğraşanlarımız var. Ben küçükbaşla uğraşıyorum. Biz bundan muzdaribiz, küçükbaş hayvancılık yaptığımız için mera alanımızda gitti. Biz buna artık ne diyelim, diyecek bir şeyimiz kalmadı. Bu sular, kuyu suyuna içme suyuna karışıyor. Ben bu sene neredeyse kuzu alamadık. Küçükbaş olsun büyükbaş olsun insanlar olsun her şey zarar görüyor” dedi.

Bölge sakinlerinden çiftçi Abdurrahman Çağlı ise, “Son 7-8 yıldır burası atıl vaziyette. Hiç bakılmadı ve arıtma yapılmıyor. Buradaki akan pis su doğrudan kuyu sularına akıyor, tarımla uğraşan o suyu kullanıyor, hayvancılıkla uğraşanlarda o suyu kullanıyor. Biz, insanlar için ürettiğimiz ne varsa buradaki pis, atık su ona karışıyor. Birilerinin artık buna dur demesi lazım. Üretim yapamıyoruz, tarlalar ölüyor, hayvanlar olumsuz etkileniyor. Bizde insanız, bize de yazık değil mi? Hem kokudan geçilmiyor hem de zehirleniyoruz” diye konuştu.

Çumra Belediyesi, Kaymakamlığı ve CİMER gibi birçok yere başvuruda bulunduklarını belirten üreticiler, bugüne kadar herhangi bir çözüm üretilmediğini belirtti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi