Advert
Advert
Advert

İki Dağ Arasında Son Günler

İklim koşulları nedeniyle yıllar önce köylerini terk eden 9 kişilik Bozdemir ailesi, 5 yıl önce hayvanları ile yerleştikleri tek odalı evlerinin Konya Ovası için tutulacak suların altında kalacak olması sebebiyle, iki dağ arasındaki evlerinden de ayrılaca

İki Dağ Arasında Son Günler
Advert

Konya Ovasının suya kavuşması için yapılan barajlar bazı yerleşim yerlerini sular altında bırakacak. Kayıtlara göre Konya’nın Taşkent ilçesine bağlı Çetmi Cömeşpınar mahallesinde ikamet eden Bozdemir ailesi de, iklim koşulları nedeniyle 5 yıl kadar önce taşındıkları dağlar arasındaki evlerinde son günlerini yaşıyor.

İki dağ arasındaki tek odalı meskende yaşayan 9 kişilik Bozdemir ailesi, elektrik ve suyun olmadığı ancak mesken olarak kabul edilen evlerinden, suların barajlarda tutulmaya başlaması ve yeni yerleşim alanlarının tamamlanması ile birlikte ayrılmak zorunda kalacak.

“BURADA YAŞAMAKTAN PEK ŞİKAYETÇİ DEĞİLİZ”

Ailenin en büyüğü 77 yaşındaki Baki Bozdemir, soğuk hava şartlarından dolayı çok büyük zorluklar yaşadıklarını belirterek, “Torosların tepesinde merkezde yaşıyorduk. Ancak soğuk kış şartları bizi yeni arayışlara itti. Yıllar önce buraya yerleştik. Elektrik, su yok ama burada hayvanlarımıza da bakarak hayatımızı yaşıyoruz. Bu zenginlikmiş, zenginlik nerede. 65 maaşım vardı. 3 sene oldu, kestiler vermediler, hayvanlarımız var diye. Burada yaşamaktan pek şikayetçi değiliz” diye konuştu.

40 YILDIR MİSAFİR GELMİYOR

Baki Bozdemir’in oğlu Çoban Kerim ise, “Bu dağlarda hayvanlarımızı otlatıyoruz. Dağdaki bir çoban olarak, televizyonumuz yok, elektriğimiz, suyumuz yok, geceleri bazen gaz lambası yakarız, bundan da gurur duyuyorum. Belki de 40 yıldır evimize dışarıdan böyle misafirler gelmiyor. Bizim buraların kaymağı meşhur. Dışarıdan böyle misafirler gelsin, bizde ikramımızı yapalım” diye konuştu.

SU, NE ZAMAN GELECEK

Yukarı Göksu Havzasının Akdeniz’e akan sularının yıllık 414 milyon m³’ünün Bağbaşı, Bozkır ve Afşar Hadimi Barajı ile Mavi Tünel vasıtasıyla Konya Kapalı Havzasına aktarılması planlanıyor. Bu plan çerçevesinde Konya Ovasının uzun yıllardır beklediği “Mavi Rüyası” içinde bazı yerleşim yerleri sular altında kalacak.

Su biriktirme hacmi 386 milyon m3 olan Afşar Hadimi Barajı’nda, baraj gölü altında kalacak olan Taşkent-Balcılar yolunun relokasyonu tamamlanmasının ardından sus tutulmaya başlanacak. Yeni yerleşim yerlerinin belirlenmesi ve su tutulmaya başlanması ile birlikte su altında kalacak bölgelerin tahliyesi gerçekleştirilecek.

konya taşkent balcılar çetmi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sinop otelleri sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop antalya sex shop
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi