Sömürüye
Mücahid Rıza Alper

Sömürüye "HAYIR" Adil Düzene "EVET"

 

Başkanlık ve Yeni Anayasa referandumu öncesinde ekonomik olarak nasıl bir tablo seyredecek kestirmek mümkün değil ancak her dönemde olduğu gibi mağdur edebiyatı yapılacak ve çözüm alakasız yerlerde aranacağa benziyor.

‘’Ya tek başına iktidar ya kaos’’ ve ‘’ya başkanlık ya kaos’’ gibi söylemler ile milletin zihninde yer edinmeye çalışan menfaatçi ahlaksızlar, yeni dönemde yine ‘’istikrar’’ safsataları ile kendi tarafına insan çekme mücadelesi verecek.

Eline geçen her fırsatta, ekonomideki inişli çıkışlı durumun faturasını Avrupa’ya, Amerika’ya kesenler bu ekonomik sisteme bir alternatif sunmadıkları müddetçe kapitalizmin dişlileri arasında sıkışmaya mecbur olduğunu söylemek kestirmesi zor bir durum değildir.

İnsanların maddi ve manevi refahının temini bugün ki yönetim sisteminin değişmesinden değil, yönetim sisteminin başındakilerinin zihniyetinin değişmesinden geçer.

Kapitalist ekonomiden adil olması beklenemez, başkanlık sistemi ile maddi ve manevi refah temin edilemez, mesele köle zihniyetinden kurtulabilmektir.

Türkiye’deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.677,03 TL ve milyonlarca insanımız bu rakamların altında yaşam mücadelesi veriyor, yoksulluk sınırı ise 4.589,91 TL, Türkiye’nin yarısından fazlası yoksul ve aç bu rakamlara göre.

Sadece bu yıl bütçeden 58 milyar TL faize ödeme yapıldı, Faiz parasıyla, tam 537 ton altın alınabiliyor, Türkiye’nin mevcut altın rezervinin 515 ton olduğu düşünülünce, faize ödenen paranın korkunçluğu daha belirgin hale geliyor.

1 yıllık faiz ödemesiyle, maliyeti 8 milyar TL olan Marmaray’dan 7 tane yapılabilirdi. Aynı şekilde, maliyeti 5 milyar TL olan 3. köprüden 11 tane yapmak mümkün olabiliyor. Rantiyeye ödenen 1 yıllık faiz parası, maliyeti 22 milyar avro (yaklaşık 71 milyar lira) olan 3. havalimanını hemen hemen karşılıyor. 

Ekonomideki facia sadece bununla kalmıyor ki, Türkiye’nin merkezi yönetim borç stoku 31 Aralık 2016 itibariyle 759.6 Milyar TL.

Şimdi soruyoruz;

Kardeşim bu ekonomik devran değişecek mi? HAYIR!

Adil bir paylaşım olacak mı? HAYIR

Sömürü odaklarına dur denilip bu kaynaklar milletin cebine aktarılacak mı? HAYIR

Asgari ücretliye, emekliye, memura insan gibi yaşama imkanı sunulacak mı? HAYIR

O ZAMAN BEŞ PARA ETMEZSİNİZ..

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi