Dünün ve Bugünün Anneleri
Medine Ekmekci

Dünün ve Bugünün Anneleri

Saliha kadınlar kocalarına canı gönülden itaatkardır. ( Nisa Suresi 34. Ayet) Bu ayeti her okuduğumuzda kafamda şimşekler çakıyor adeta (!)

Dünyaya geliş sebebimiz neydi ?  Özümüzü bulup, Hakk’ a kavuşmak Allah’ a itaat bu ayete göre düşündüğümüzde acaba ne kadar itaatkarız.

Annelik bir cihattır aslında Havva annemizden günümüze kadar süregelen bu ulvi makam herkese nasip olmuyor.

Annelik her dakikası ibadet gibidir , elbette kolay değildir.Fahri Kainat (sav) müjdesi cennet annelerin ayakları altındadır.Bu hadisi şerifi anladığmızda bir çok şeyi anlamış olacağız aslında.Aynı zamanda ne kadar sabır o kadar ecir vardır.Düşünsenize; yıllar sonra siz mezarda iken doğurduğunuz yetiştirdiğiniz o muhteşem varlık seccadenin başında sizin için istiğfar edip dualar ettiğini ve meleklerin anında bunu size ikram olarak getirdiğini.

Cennetten bir meyve olarak ikram edilen çocuk belki de tekrar sizin cennetinize vesile olacak kim bilir . . .

Bazen de şu cümleleri çok duyarız . “ Hocam ; yemedim yedirdim, giymedim giydirdim yine yaranamadım . ” Yemeyip çocuklarımıza  yedirmenizin , giymeyip onlara giydirmenizin, yaşamayıp onları yaşatmanızın pekte doğru bir uygulama olmadığını söylemek istiyorum. 

O halde ne yapmalıyız ?

Yenecekse hep beraber , giyinilecekse hep birlikte , yaşanacaksa aynı şekilde.Kısacası çocuklarımızın asli ihtiyaçlarını karşılarken, asıl önemli olan ; çocuğa ait duyguları anlamaya çalışarak ruhsal ihtiyaçlarını da karşılamalıyız.

Günümüz şartlarında İslami kimlik taşıyan bir hanımın ev eksenli bir hayatı benimsemesi gerekir.Zira ev ve aile kadının üzerine bina edilmiştir. Hedefimiz ; Allah ’ ın huzuruna iffetli , namusu zedelenmemiş , hayırlı bir yuva kurmuş o aileden Hakk ’ a secde eden insanlar yetiştirmiş, islamın sancağını en yükseklerde taşıyan bilinçli ve şuurlu bir nesil yetiştirmek olmalı diye düşünüyorum.

Rabbim anne ve babama bana küçükken dua gösterdikleri gibi merhamet eyle rahmetinle sar ! Amin.

Hepinizi çok seviyorum. Sizleri emanetleri zayi etmeyen Allah’ a emanet ediyorum.Sevgi ve muhabbetle kalın… 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı