Pavlov'un Köpeği
İsmet Erdem Atik

Pavlov'un Köpeği

Klasik koşullanmayı yaşamınız boyunca illa ki bir yerlerden duymuşsunuzdur. Ancak yine de hatırlamakta fayda var.  Klasik koşullanma,  başlangıçta tepki verilmeyen bir uyarıcıya geçirilen yaşantılar sonucunda tepki verilmesidir. Bu tepki olumlu da olabilir lumsuz da. Ivan Pavlov bunu bir köpekle deney yaparak açıklamıştır. Aslında kendisi psikopatın teki ama bizi ilgilendiren şey köpeğiyle yaptığı deney. Pavlov;  başlangıçta köpeğe sadece zil çalar, köpek tepki vermez. Daha sonra her zil çaldığında et verir. Bunu defalarca yapar ve köpek artık her zil çaldığında et geleceğini öğrendiği için salya akıtır. Örneğin karpuz ve yaz mevsimi küçük bir çocuk için hiçbir şey ifade etmezken çocuk büyümeye başladığında karpuzun yazın yetişen bir meyve olduğunu öğrenir. Daha sonra ise yaz mevsimi aklına gelince istemsizce karpuz da aklına gelecektir. Bu eşleştirmeye çocuk istemsizce, farkında olmadan ulaşır. Ancak bizi ilgilendiren şey bizim istemsizce sandığımız aslında istendik olan,  adeta bir proje gibi tasarlanan koşullanmalardır. Bu koşullanmalar devletlerin medyayı kontrol altında tutmak için, yani insanların kendi istedikleri gibi düşünmelerini sağlamak için sıklıkla başvurduğu bir politikadır.  Evvela dünya gündeminden başlayalım ve tabi ki ABD’den.

ABD yetkilileri, her uluslar arası platformda terörle mücadele ettiğini ve kendi güvenliğini sağlamak için çalıştığını söyler. Terörle mücadele ettiğini söylediği için son yıllarda  işgal ettiği tüm coğrafyalar ise müslümanların %90 gibi çoğunlukta olduğu yerler. Irak, Afganistan, Libya, gibi. Son zamanlarda ise ABD yeni bir kavram üretti: İslami terör. Bunu ABD dışında Avrupa Birliği ülkeleri de kullanmaya başladı. Yani buradaki amaç tüm dünyadaki insanların düşüncesini etkilemek. İstiyorlar ki İslam denilince akla terör gelmeli, patlamalar ve daeş terör örgütünün kafa kesme videoları gelmeli. Zaten daeş terör örgütünün kurulma amaçlarından birisi de bu. Herhalde bu kavramlarla İslam’ı eşleştiren birinin İslam hakkında pek de iyi düşüncelere sahip olduğu söylenemez. 11 Eylül saldırısını planlayan ve uygulayan ABD yine suçu İslam üzerine atmak için Usame Bin Ladin teröristini yetiştirdi ve kullandı. Ladin ise bu saldırıyı üstlendikten sonra her ne sebepse ABD’nin girmek için bahane aradığı Afganistan’a kaçtı ve bir videoyla ben buradayım diye dünyaya mesaj gönderdi. İşte size bahane bir taşla kuş sürüsü katliamı yapıldı. ABD’de Afganistan’ı işgal etti. Hiçbir  büyük devlet tepki gösteremedi. Tepki gösteren birkaç devletler ise terörle, teröristle bir  olmakla suçlandı. Sonuçta amaç terörle mücadele etmek(!) öyle değil mi?

Putin Orta Asya’da yayılmacı düşüncelere sahip bir politikacı. Çeçenleri Rus topraklarında ve Orta Asya’da istemiyor ve kendini haklı çıkaracak, Rus halkının desteğini alacak hamleler yapması gerektiğini biliyor. Bu yüzden 2000’li yıllarda kendisi başbakan iken bir tezgah kurdu. Bunun için bir video hazırlandı. Videoda bir Çeçen, bir Rus askerinin başını kesiyor. Tabi benzer videolar çoğaldı ve hızla yayıldı. Putin ise istediği bahaneyi bulmuştu. Artık Rus halkı Çeçenlerden nefret ediyordu ve kendisini destekleyecekti.  Çok sonraları Rus halkının videodaki Çeçen sandığı kişinin Rus olduğu ortaya çıktı ancak çok geçti.

Türk medyasında son zamanlarda bilinçli yapılan yönlendirme çabaları ise yine aynı doğrultuda yapılıyor. Erdoğan dikdatör  algısı yayılmaya çalışılıyor. Erdoğan ve dikdatör kelimeleri sürekli olarak beraber kullanılıyor. Buna kendileri de inanmıyor ama dedim ya her şey insanların öyle düşünmelerini sağlamak için. Bir ülkede dikdatör olacak ve siz bağıra çağıra dikdatör olduğunu söyleyeceksiniz, hadi söylediniz diyelim,  sonrasında ya kaza süsü verilmiş bir cinayete ya da kimin yaptığı bulunamayan bir suikaste kurban gidersiniz.

Mit tırlarının durdurulmasındaki amaç ise Türkiye’nin terörü desteklediği algısını oluşturmak ve hatta daha da ileri giderek Türkiye’nin terörist devlet olduğu yalanına İngiliz ve ABD kaynaklı uluslar arası medya kuruluşlarının katkısıyla tüm dünyayı inandırmaktı ancak başaramadılar.

Yani sizin anlayacağınız bu Pavlov’un köpeği başımıza çok işler açtı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi