Advert
Advert
Gençlik ve gençlik
Ali Haydar Haksal

Gençlik ve gençlik

Hızlı akışta baş döndürücü bir süreç yaşanıyor. Bundan en çok da etkilenen ve savrulan gençlik. Kendileri açısından büyülü bir dönem. Erişilmesi güç sınırsız olanaklar var. Doyumsuzluğa götüren belirsiz ve kaotik bir yol çıkmazı. Bu, insanı hırçınlaştırıyor ve sorunlu bir hırsa büründürüyor. İster istemez saldırganlaştırıyor. Ve tabiî ahlâkî sınırları zorluyor. Nüfusumuz genç ve diri ve dinamik. Batı toplumlarının sahip olamadığı bir durum. Genç enerji kabına sığmıyor doğallıkla.
 
Genç enerjinin gücünün sınırlanması, boşa akması, gereksizlikler ile savrulması başlıca sorun. Hayat durmuyor ve akıyor. Ona ayak uydurmak için gençliğin bir biçimde kendi değerleri ile bir uyum içinde olması gerekiyor. Müslüman’ız, hayata, insana ve bütün yaratılanlara karşı sorumluluklarımız bulunuyor. 
 
Genç enerjinin sıradanlıklar ile avutulması gelecek açısından olumsuzluklar oluşturmaya hazır. Sosyal medya gençliği, edinmiş olduğu sınırlı okuma yazma ve sadece konuşmayı yeterli buluyor. Kitap kültürü tamamen ölü durumda.
 
Sosyal medya gençliği ukala, çokbilmiş gibi, sorumsuz ve sınırsız. Bu kültür insanı kültürsüz, bilgisiz ve cahil. Müslüman gençliğin sorumlulukları çok büyük ve sonsuz. Bu zamanda daha çok. Çünkü ortam karışık, sorumsuzluklar alabildiğine. İnsanın insana saygısı yok. Bireysellik çıkarcılığa odaklı. Ben olma bilincinin de ötesinde.
 
Eğlence kültürü çok daha ağır basıyor. Geçenlerde AGD kadın kollarının davetlisi olarak Yalova’ya gittim. Deniz otobüsünde iki genç kız, sırtlarında okul çantaları. İstanbul’dan Yalova’ya gidiyorlar. Kızlardan birinin annesi arıyor, annesine sert çıkıyor, tersliyor, okuldayım diyor. Daha sonra bir öğretmeni arıyor, sosyal bir faaliyetleri varmış katılmamışlar. “Hocam arkadaşlarıma söyledim, benim mazeretim var gelemiyorum diye. Size söylemediler mi?” Konuşma bittikten sonra aralarında kıkırdıyorlar. Ellerinde cep telefonları, günün dizileri, dedikoduları ve tabiî başka şeyler konuşma konuları.
 
Toplu taşıma araçlarına bindiğinizde insanların özellikle de gençlerin ellerinde telefonları. İnsanın özlem duyduğu tek şey bunun yerine kitapların olması. Okur yazarlık var ama okuma yok. Kitabi kültür yerine boşluğa savrulmuşluk var. Çok okuyan, çok düşünen ve ideali olan bir gençliğe yüzümüzü dönmeliyiz. Onlarla birlikte el tutmalı ve büyük hedefe yönelmeliyiz. Daralan zamanı ferahlatmalı, gelecek ufkunu açık tutmalı.  İnsanlığın sahih ve samimi Müslüman bir gençliğe ihtiyacı var. Gelecek ufku için, umudu için. Dünya bir kaosa sürükleniyor bilinçli olarak. Eşyanın kölesi konumuna düşüyor. Bilincini yitiriyor. Duyguları köreliyor.
 
Gençlik bulunduğu çevrenin ve ortamın koşullarında boşlukta kalınca en olmadık alanlara yöneliyor. Düşüncemizde uçlarda gezinme pek olumlanmıyor. Kavramsal olarak buna “ifrat” ve “tefrit” deriz. Orta yerde olmak gerekiyor. Genç Müslüman enerjinin yanlış yönlendirilmesi ile birbirini öldürüyor, geleceklerini köreltiyor. Bunun zararı sadece kendine değil, çevresine, yakınlarına, uygarlığına, kültürüne, Müslümanlara ve insanlığa oluyor. İnsan ölümlerinin haksız ve acımasız ölümleri insanlığın ve özellikle de Müslümanların büyük yarası ve acısı. Bundan kurtulmanın tek yolu, bilinçli, duygulu ve sahih bir yol ve düşünce üzere olması. Bu, özelde Müslümanların genelde de insanlığın hayrınadır.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi