Hayırlı Referandumu Kabullenmek
Mehmet Ali Kayacı

Hayırlı Referandumu Kabullenmek

Referandum yani halk oylamasının her türlü sonucunun kati bir sonuç olduğuna siz inanıyor musunuz? Ben inanmıyorum, sizinde inandığınızı sanmıyorum.

Toplumun kutuplaşması ve ayrıştırılması için elinden geleni yapanlara karşın elimizden geldiğince sustuk, sükunetimizi koruduk. Ancak kesinlikle, hakikati dile getirmekten bir adım dahi geri durmadık ve doğru olanı ifade ederken bölmedik, bir olalım istedik.

82 anayasası yürürlüktedir getirilmek istenen anayasa maddeleri de uygun görüldüğü şekilde iliştirilecektir. Halkın onay verdiği anayasa maddeleri halkın yarısının onayından geçip yarısının kabulünde değildir.

Ancak referandumun meşruiyetini kaybettiren ve tartışmaya götüren kararları var. Bu kabul edilemez.

50+1 ile helal kazanç elde edilebilmesi kabul edilebilirdir. Lakin toplumun onay vermediğini kabul ettirmek mümkün olamaz. Toplumu ilgilendiren bir meselenin de +1 ile değil toplumsal bir uzlaşı ile hayat bulması gerekmektedir. Bu da pek mümkün gözükmemekte.

Suskun hayır demek isteyenlerin, çağlayan evet diyenlere karşı üstünlüğü, adalet ve yasal mevzuatta tescillenmese de hakikat nazarında kabul görmüştür.

Sonuç itibariyle beklentimiz; YSK resmi sonuçları açıklayacak, Ak Parti Erdoğan'a davet gönderecek, Cumhurbaşkanı resmi Ak Partili olacak. Ardından şantaj aracı olmaz ise, önce idam ardından seçim süreci işleyecek.

Ancak bunlar Türkiye'nin asıl meseleleri değil sadece görünen göz boyama eseridir.

Yine sonuç itibariyle bildiğimiz; ülkenin ne %49'u vatan haini ne de %51'i terörist. Ülkenin %1'i de yönetim erkinde yer almasa dahi irade sahibi.

Anlaşılan bir gerçekte şu ki, bu referandumun kazananı hayırlısı diyebilenler. Her halükarda kazanacağını belirtenler değil birlikten, beraber yaşamaktan ve kardeşlik hukukundan bahsedenler bu seçimin açık ara galibi.

Lakin bir hususta unutulmamalıdır ki, mevcut iktidar siyasanın başına artık art niyetli kimselerin geçemeyeceğini belirtiyor. Çok yanlış bir hesabın içindeler. Mevcut kutuplaşma başka güçlerin birleşkesini ortaya koyarak mevcut siyasanın kırılganlığından faydalanabilecektir. Tabi mesele bunu anlayabilmekte.

2017 Halk Oylaması Halkın Her Hakkı Savunabileceğini Resmetmiştir. Kimse Kimseden Değildir. Herkes Kendi İradesinin Sahibidir.

Her şeye rağmen... Değişim değişmeyenin kendisi olacaktır. Onun için mevcut sonuca, sokakta mecliste saygı göstermelidir.

Kabul edelim ki, toplumsal uzlaşının olmadığı her kararın sonucu eksiktir, tehlikelidir. Ancak ülkenin menfaati ve geleceği için her sonucun kabulü elzemdir. Sonuca saygı göstermek, sonuçsuzluğu ortadan kaldıracağı gibi fikriyatın gelişmesini ve sağlıklı adımların atılmasını sağlayacaktır.

Hakikati dile getirirken en üzüldüğüm şeylerde birisi de, yıllar sonra bu topraklarda yaşayanlar neredeydiniz diye sual ettiğinde, kimsenin bugünleri bilememesidir.

Sözün özü...

Referandum Hayırlısı İle Sonuçlandı.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı