Adamsın Arda Turan
Mehmet Ali Kayacı

Adamsın Arda Turan

Her daim sporu seven, ahlaklı sporcuların müsabakalarını özel olarak takip eden ve onların başarısını onlardan çok isteyen birisi olarak kalemi elime alıyorum...

Herkesin daha doğrusu her kesimden çoğu insanın, bu ülkenin evlatlarına değer vermeyip de yabancısını baş üstünde tuttuğu bir ülkeyiz.

Ve yine her kesimden çoğu insanın, yetenekli, gözlerimizin içini parlatan ve başarılı gençleri önce öven ardından uçurumdan sürükleyen bir ülkeyiz.

Bu ne haksızlık. Bu nasıl bir adaletsizlik. Çocukluğumdan anımsadığım; Rüştü Reçber veya Fevzi Tuncay, İbrahim Üzülmez  ya da Sabri Sarıoğlu... Ya bu sporcular, ilk doğduklarında o kadar temizdiler ki, biz onları örnek aldık. Ardından herkes çamur izini, silinmez bir lekesini sürüyor. Bu genç ve ahlaklı yetişen, hatta tüm meşakkatlere rağmen doğan nesil törpüleniyor. Daha nicelerini de sayabilirim. Örneğin Emre Belezoğlu. Ya hu ben bile artık onu görünce izlemek istemiyorum. Ama iyi biliyorum ki, 16 yaşında bu adam  harbi insandı. Belki yine öyle. Ancak her olayda ve söylemde onun isminin tekrar edilmesi beni yoruyor.

Ne değiştiriyor. Para mı, hayır. Menfaat mi, hayır. Şöhret mi, hayır. Hayır, hayır. Bence bunlardan hiç biri bizim genel problemimiz değil.

Empati yapıyorum. En sevdiğim işi yapıyorum, hem kendim hem de ailem mutlu. Maişetimi kazanıyor ve camiam ile huzurluyum. Ancak bugün, yarın, yarından sonra her gün gazete sahifeleri garip şeyler yazıyor, olmayan şeyler türüyor. Sahayı artık konuşmuyor, işimiz değil hayatımız dillere düşüyor.

İşte herkesin başına gelmeyen ancak başarılı sporcuların başına gelen bu hadiselerin ardından Arda Turan'ın başına her sporcunun ŞEREFİYLE giymek istediği AY-YILDIZLI forma altında para muhabbeti yapıldı.

Adamı bildiğin ipe götürür. AY-YILDIZLI formayı giymek için can atanların ve giyenlerin böyle bir hadise karşısında kanser olması muhtemeldir. İnsanın aklı almıyor. Buna nasıl dayanabilir insan.

Evet... Arda kardeşimin davranışını etik bulmuyorum. Ancak kendisinden yaşça büyük ya da gazeteci diye değil. Sadece AY-YILDIZLI forma altında böyle davranmaması gerektiği için.

ANCAK
Arda, ben bu forma altında hata yaptım. Bedelini ödemeye hazırım, derken, onurlu bir adam olmak için uğraşıyorum sözlerini uyguluyordu.

Arda, formaya aşık birisi olarak, parayı ve başka bir şeyi düşünmeyerek sahaya çıkmış bir oyuncu olarak konuşuyorum, derken de 'istiyorsanız kenara çıkayım' sözlerini uyguluyordu.

Olay meydana gelmiş. Adam gereğini kendi elleri ile yapmaya karar vermiş. Meslektaşlarıma bakıyorum ki; Arda, Milli Takıma bırakıyorum dediği an her şeyi gündemden düşürdüler. N'oldu? İstediğinizi mi aldınız. Olmaz böyle şey. Olmamalı.

Meslektaşımıza yapılan hakaret belki yanlış ama sizler demiyor muydunuz, biz gazeteciler de ailenin bir parçasıyız her şey içeride kalır. N'oldu? Adam ailenin içinde kendisine her şeyi özgürce söyleyebilen ailecilere, haykırmış.

Niye susamadınız, bu sefer. Daha önce nelere şahit oldunuz ama bu kez dayanamadınız öyle mi?
Bence, siz gereğini yaptınız. Çünkü kimse size, susmanızı söylemedi.

Bu arada, kardeşini yalnız bırakmayan, haktan taraf olan ve hakikati söylemekten geri durmayan sporcuları da tebrik ediyorum.

Sevgili Arda...

Futbolu erken bırakmış Beşiktaşlı bir kardeşin ve futbolsever olarak demek isterim ki;

Sakın kırılma yaşama. Sakın bir adım dahi gerileme. Sakın ama sakın başını önüne eğme. İster Türkiye'de ister dışarıda nerede sahaya çıkarsan, çık ve gereğini yap.

Şimdi herkes senin bu kırılma anında yok olmanı bekliyor. Aksine, sen bu kırılma anından büyüyerek çıkmalısın.

Ve sakın, bir hata değil tökezleme bile yapma.

Son Söz Onlara...

Artık dilime bile almıyorum ama kalemin ucu keskindi, dokunu verdi.

Türkiye futbolunda Demirören ve Terim'in, çıkar menfaat olarak gördükleri şey eğer ki makamları ise, bu millet makamsız mevkisiz yaşayanları hep daha çok sevdi. Ötekileri hep sildi. Bugün var olmanız, bu dünya hayatında herkesin yaşadığına işarettir, o kadar.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi