İslam Ekonomi Öğretisi
Mehmet Ali Kayacı

İslam Ekonomi Öğretisi

İslam ekonomisinin ne manaya geldiğini tam olarak öğrenmek istersek, ekonomi ilmiyle ekonomi öğretilerini/doktrinlerini birbirinden ayırmamız gerekecektir ki, ancak bu sayede ilmi düşünce ile doktrinler düşünce arasındaki etkileşim oranını kavrayabiliriz.

Ekonomi ilmi: Ekonomik hayatı meydana gelen olay ve tezahürleri yorumlamanın ve kendilerine egemen genel sebep ve faktörlerle irtibatlandırmanın ilmidir.

Ekonomi Öğretisi: Toplumun ekonomik hayatında ve pratikteki problemlerini çözümlemede izlemiş olduğu bir metoddan ibarettir.

Ekonomi doktrini olmayan toplumu düşünmemiz imkansızdır.

Kapitalizm doktrinin incelediğimizde, ekonomik hayatı düzenleme tarzı ve temel düşünce kavramları ele alındığında kapitalizm, ekonomik serbestiyi kutsallaştırır ve bu serbestliğin gerekliliğine inanmasını niteler.

Hükümlerin dayanmakta olduğu hikmet, bölünmez bir bütün olması sebebiyle İslamiyet tümüyle uygulanmadığı takdirde tam olarak gerçekleşmez.

"Kapitalizmde faiz de ticaret de serbest. Marksizmde hem faiz hem de ticaret yasak, İslam'da ise faiz yasak, ticaret helal" denirken yapıldığı gibi basit mukayeselerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Çünkü İslam'ın hangi yönü de olsa onun özünü de çevresini de belirleyecek olan Vahiydir.

İslam faiz yasak olduğu gibi Kapitalizmin anladığı manadaki ticaret de yasaktır. Kapitalizmde ticareti "riziko kazanç sebebidir" ilkesi meşru kılar. Oysa, İslam'da bir defa bu ilke meşru değildir. Kapitalizm ve Marksizm ile İslam arasındaki farklılık bir doktrin içerisindeki görüş ayrılıkları niteliğinde değildir ki; Sistem olarak birbirlerinden farklıdırlar.

İslam Ekonomi Öğretisi; Genel Çizgileriyle İslam Ekonomisi, Doktrinimizin İstinbatı, Genel Olarak Dağıtım, Üretim Öncesi Dağıtım, Üretim Sonrası Dağıtım, Üretim Teorisi (hükümler ve teori olarak), Mübadele, Tedavül, Para, Mülkiyet (karma mülkiyet ilkesi), Emek, Değiştirme Değeri, Ekonomimizde Devletin Sorumluluğu, Devletin Müdahale İlkesi,  Sosyal Garanti, Sosyal Denge ana başlıkları altında ele alınabilir.

Bir gerçek İslam Alimi... İslam'ın derinliğine nüfuz etmiş, çağını da aynı titizlikle incelemiş gerçek müderris... Şehid Prof. Seyyid Kutup İslam aksiyon planında ne ise Muhammed B. Es-Sadr da ilimde odur. İşte sizlere bahsettiğim İslam Ekonomi Öğretisi onun baş eseridir.

O, ekonomimizin bir doktrin olduğunu savunuyor. Muhammed B. Es-Sadr diyor ki; Çünkü İslam ekonomisi, uygulamanın yorumlanmasından doğmamıştır. Aksine o, uygulamayı belirler. Ekonomimizin ilim yanı ise ancak sağlıklı bir uygulamanın yorumlanmasıyla oluşacaktır. Çünkü ilim, realitenin yorumlanmasından doğar.

Bir ziyaretimizde dikkatimi çeken bu kıymetli kitabı hemen ödünç aldım. Yeni yeni okumaya başladım. Kitabın arka kapağında paylaşıldığı ve anlaşıldığı gibi biraz içeriğine bakmak yeterli oldu, bu kıymetli eserden faydalanmak gerektiği.

Değerli arkadaşlar... Muhammed B. Es-Sadr'ın Hicret Yayınları aracılığı ile çevrilmiş olan "İslam Ekonomi Doktrini" eserini sizlere de tavsiye etmeyi kendime bir borç biliyorum. Saygılarımla, vesselam.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi