İhya mı Etmek İmha mı Etmek ?
Medine Ekmekci

İhya mı Etmek İmha mı Etmek ?

 Müslümanlar için adeta tatil ve gezi sezonuna dönüştürülmüş bir ramazan anlayışı ruhsuz ve şursuz  bir anlayıştır.

Ramazan ayı demek içe dönüş , özümüze yöneliş ve farkındalık ayı demektir .

Ramazan ve eğlenceyi bağdaştırmak samimi olmamakla birlikte küfrün adım adım içimize sızmasının tezahürüdür bunlar. Ramazan ayı nefis terbiyesi , aç olanların halini anlamak olmalıyken aksine daha fazla kilo alıyoruz.

Ayrıca Ramazan ayını festivale çevirmemeliyiz . Peki o halde Ramazanı idrakiyle şuurlu bir şekilde nasıl yaşamalıyız ? Tabiki en güzel örnek Farhi Kainatın hayatına bakacağız. Ana hatlarıyla ;

1: ORUÇ , 2: KUR’AN , 3: TERAVİH , 4: SADAKAYI FİTRE , 5: İTİKAF , 6: KADİR GECESİ .

İncelediğimizde Ramazan eğlencesini göremiyoruz. Çocuklarımızı yetiştirirken iftardan sonra manevi atmosferi tatması için Camii yerine ! belediyelerin bir ton masrafla hazırladıkları Ramazan eğlencesine götürmenin akıllı bilinçli ve şuurlu bir Müslümanın işi olamaz Tüketim çılgınlığının Ramazanda ultra artmasına da sanırsınız ki kıtlıktan çıkmış bir kavimiz.

 

Peki İslamın öngördüğü Ramazan nasıl olmalı ?

Ramazan daratılmış yardımlaşmayla geriye kalan 11 ayda bu fakirler nasıl geçinecekler ?

Ramazana daraltılmış Müslümanlık  , islamı sadece  Camilere sıkıştırma hastalığı , ayrıca siyaseti devlete verip Müslümandan ve dinden uzak tuttuğumuz sürece bir gram yol kat edemeyeceğiz malesef . İslam hayat dinidir. Hayatımızın her anında olmalı kıyısında köşesinde değil. Kulluğun mevsimi olmaz güzel kardeşim . Peygamberimiz ( s.a.v. ) “ Amellerin en Faziletlisi az da olsa devamlı olanıdır”  buyuruyor . 

     

  • Neden Ramazan gibi bir ayı yıl boyu yaşamayalım
  • Neden en azından bazı gecelerimiz Ramazan gecesi gibi olmasın .
  • Neden Kur’an a ilgimiz Ramazandaki gibi olmasın .
  • Neden Ramazandaki gibi canı gönülden samimi olmasın dualarımız .

 

Kıymetli kardeşlerim gelin bu Ramazan gönlümüzdeki kirlerden kurtulmak için Hakka yalvarıp birazcık gayret edelim . Merhametin , Rahmetin sağnak sağnak yağdığı şu mübarek günlerde dünyaya dalıp , günah şemsiyesini açmayalım .

 

Kulum bana bir adım gelirse ben ona koşarak giderim buyuruyor kudsi hadiste kulun hiçbir marifeti yok aslında . Hakkın istediği sadece samimiyet = samimi niyet

Kardeşlerim gün doğumu esnasında , güneşin dağların arkasında taptaze haliyle semanın zirvesine doğru yükselişini hayal edin . işte oruç tuttukça arınan ruhlarımızda dağlar ardında yükselen bir güneş gibi Kainatın sahibine yükseliyor . Yükseldikçe en zorlara bile “ Buyur Allah’ım Buyur “ demeyi öğreniyoruz . Ne muazzam bir makam . Oruçlunun sevabına mukabil hiçbir şey eş değer tutulmuyor. Karşılığı bana ait diyor Rabbimiz .

Evet Ramazan diriliş ayıdır . Önce gönlündeki putları yıkacaksın . İlk sahurda yüreğine ektiğin oruç tohumu kadirlerden taravihlerden sadakalardan Kur’an dan beslenecek ve bayramda kocaman bir ağaç olacak İnşaALLAH . Özellikle bu mübarek günlerde daha sabırlı daha hoş görülü daha güzel ahlaklı olmaya gayret edelim . Gelin bu Ramazan hayatımızın dönüm noktası olsun . Sigarayı bırakmayı niyet edelim , hayatımızdaki eksileri artıya çevirelim. Minik bir tavsiye çocuklarımızın arkadaşlarınıda özellikle bir gün iftara davet edip İslam’ın güzelliklerini Ramazanın coşkusunu yaşattırın . Zanlardan kurtulup özünü bulan özel kullardan olabilmek niyazıyla.

Sizleri emanetleri zayi etmeyen Allah’u Teala’ya emanet ediyorum.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi