Türkiye'nin İç Sorunları
Yavuz Selim Yanıkova

Türkiye'nin İç Sorunları

Türkiye yoğun bir seçim sürecinden çıkmıştır. Bu süreç tabi ki biraz sancılı oldu. Bunun sebebi siyasilerin sert söylemleri ile vatandaşlarımızı kutuplaştırmasıdır. Ama sonuç ne olursa olsun halkın iradesi kazanmıştır ve konu kapanmıştır herkes halk iradesiyle çıkan sonuca saygı duymalıdır yeni bir kutuplaşamaya yol açacak söz ve eylemlerden kaçınmalıdır. Şimdi gelelim asıl meseleye Türkiye’nin iç sorunlarına, peki bu sorunlar nedir?

Bu sorunlar, FETÖ, PKK terör örgütleri aynı zamanda işsizlik sorunu açıklanan son orana göre işsizlik yüzde 13'e yükseldi. Bu da ülkemiz açısından başlı başına bir sorun teşkil etmektedir. Bu sorunda iç göç sorununu doğurmaktadır. Bu problemler güncel olmasından dolayı şuan için üzerinde durulması gereken konulardır. Yoksa bu sorunlar dışında Türkiye’nin içte birçok sorunu vardır. Ama ben özellikle bu sorunlar üzerinde duracağım.

İç sorunlar, Türkiye son 1 yıldır zor bir süreçten geçmektedir. Türkiye’de uzun yıllardır devlet içerisinde örgütlenen bir yapıyla mücadele etmekte peki bu yapı devlet içerisine nasıl sızdı ya da sızdırıldı tabi ki devletin gerekli kurumları bu araştırmayı yapıyor ama bizim sade bir vatandaş olarak en bildiğimiz belki de en etkili yönü bu örgütün bir islami cemaat kisvesine bürünmesidir. Bizim millet olarak her zaman islami konulara zaafımız vardır. Eğer birisi dinimizi anlatıyorsa o kişiye saygı ve hürmet duyarız bu bizim güzel yanımızdır ama bu konuda birde dezavantajımız var ki dinimizi yani islamı, islamın bize emrettiği esasları yeteri kadar okumuyoruz, araştırmıyoruz. Bu yapıda özellikle toplumumuzun bu yanından faydalandı. Özellikle bu yapının devlet kadrolarına 80’li yıllarda yoğun olarak sızdığı söylenmekte, bu sızma, yapılan tutuklamalardan anlaşılacağı gibi 2000’li yıllarda da devam etmiştir. Peki Türkiye bu sorunları nasıl aşacak, öncelikle devlet kadrosunda çalışacak kişilerin liyakat usulüne göre seçilmesi gereklidir. Daha sonra eğitim sistemimizi baştan aşağı değiştirmeliyiz daha şuurlu, araştıran, sorgulayan ahlakı ve maneviyatı yüksek bir toplum yetiştirmeliyiz ancak o zaman bu gibi devlete tehdit oluşturan yapıların önüne geçmiş oluruz.

Gelelim PKK meselesine son 40 yıldır Türkiye’nin belki de en büyük iç sorunlarından birisidir. Peki bu sorun nasıl sonlanacak, halkımızın canını acıtan bu terör örgütü ne zaman bitecek? Öncelikle bir terör örgütü nasıl oluşur ve bu terör örgütü nasıl oluştu ona biraz değinelim.

Bir terör örgütünün oluşabilmesi için ve kendine militan çekebilmesi için ideolojik bir alt zemini olmalı, o zamanın şartlarını değerlendirdiğimizde bu alt zemin Marksist/Leninist ideoloji olmuştur. Bu konuda Recai Kutan beyin söylediklerini paylaşmadan geçemeyeceğim. “1965 yılında GAP bölgesindeyken, Diyarbakır'a 2685 tane ABD barış gönüllüsü geldi. Savaş olmayan yerde barış gönüllüsü ne yapar diye düşündüm. 2 yıl Diyarbakır'da kaldıktan sonra bölgeden ayrıldılar. 1969 yılında PKK kurulduğunu açıkladı ve 1974 yılında silahlı eylemlerine başladı. Anladık ki 1965-1967 yılları arasında ABD barış gönüllüleri o bölgenin halkını nasıl ayrıştırırız diye araştırmışlar.” İşte PKK terör örgütü böyle bir süeçten sonra kuruldu. Peki ne zaman güçlendi? 1991’de bölgeye Çekiç Gücün gelmesiyle güçlenmiştir. Bu sorun Türkiye’nin bölgede etkin bir güç olmasına en büyük engeldir ve ekonomik olarak ülkemize çok büyük külfettir. Türkiye bu sorunu nasıl aşacak?

Bu sorun nasıl 3 günde ortaya çıkmadıysa 3 günde de aşılacak bir sorun değildir. Bu sorunu aşmak için öncelikle yapılması gereken bu terör örgütünün bağlı olduğu ideolojiyi halkın gözünde bitirmektir bu da ancak şuurlu bir eğitimle olur o zaman örgüte katılım azalacaktır ve ardından sağlam bir istihbarat ile gerekli operasyonların yapılması gerekir. Aynı zamanda örgütün para kaynakları kesilmelidir. Tabi bu soruna birçok çözüm önerisi getirilebilir ama bu üç çözüm önerisi belki de en kritik noktalardır.

Ülkemizin en önemli sorunlarından birisi de işsizlik problemi,  İşsizlik bir ekonomide işlerin yolunda gidip gitmediğini gösteren en önemli kriterlerden biri durumundadır. Son açıklanan verilere göre işsizlik yüzde 13'e yükseldi. Peki bu sorun nasıl aşılacak insanımız bu sıkıntıdan nasıl kurtulacak. Öncelikle bu sorunun oluşma sebeblerine bakalım. Bir ülkede işsizliğin yüksek olmasının ana sebebi o ülkenin üreten bir ülke olmamasından kaynaklanır. Bir diğer sebep ise sürekli artan nüfustur. Bunun aşılması için öncelikle ağır sanayi hamlesinin gerçekleşmesi gerekmektedir ve işsizliği ortadan kaldırma yolunda atılabilecek en önemli adımlardan biri de istihdam yaratılmasıdır. Bunu da yatırımların artmasına uygun bir alan oluşturmak yoluyla yapabilmek mümkündür. İşsizlikle mücadelede yeni iş sahalarının açılması ve eğitim sisteminin doğru şekilde iş hayatına yönelik yeniden düzenlenmesi büyük önem arz etmektedir. Ayrıca kırdan kente göçün önlenmesi de işsizlik oranlarını düşürmeye yönelik atılacak bir adım olabilir. Özellikle sanayi kalkınmasının şehirlere ve bölgelere indirgenmesi gerekir. Bu şekilde iç göç sorununa da çözüm bulunmuş olur. Aynı zamanda tarımsal üretime de önem verilmelidir. Türkiye gibi bir ülkenin tarımda bile dışa bağımlı olması kabul edilemez. Sonuç olarak işsizlik bir ülkede bireyi, toplumu ve ekonomiyi önemli ölçüde kötü etkileyen bir sorundur. Bu sorunun üstesinden yalnızca doğru politikalar izlemek yoluyla gelebiliriz.

Ülkemizin gelecekte büyük ve güçlü bir ülke olabilmesi için öncelikle içteki bu sorunları aşması gerekmektedir. Bu sorunlar ise doğru bir eğitim sistemi ve milli kalkınma ile olacaktır. Bunu gerçekleştirecek kişiler ise ancak irade gösterebilen günü kurtarmak için değil geleceği kurtarmak için siyaset yapan idealist siyasetçilerin ve liderlerin elleriyle olacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mahmut     0000-00-00 Ülkemizin bir türlü aşamadığı ana problemlerini ve çözümlerini özetle geçtiniz, kaleminize sağlık.
Süleyman     0000-00-00 Ülkemizin meselelerini iyi analiz edip, çıkış noktası olabilecek mantikli çözümler sunmuşsunuz, yazmaya devam etmelisiniz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi