Katar bize ne katar?
İsmet Erdem Atik

Katar bize ne katar?

Körfezde sular ısınıyor. Başını Suudi Arabistan ve Mısır’ın çektiği sekiz Arap devleti Katar’a karşı cephe almış durumda ve Katar ile olan tüm diplomatik ve ticari ilişkilerini bitirmek istiyorlar. Katar’ın önemini bilirsek olayı daha iyi anlamış oluruz.

Katar yüzölçümü ve nüfus bakımından diğer Arap devletleriyle mukayese edildiğinde küçük ve etkisiz gibi görünebilir ancak katar 25 milyar varil petrol rezervine sahip ve dünya doğalgaz rezervinde 3.sırada. Bu da milyarlarca dolar demek. ABD bu dönen paraya sahip olmak ve dünya petrol ticaretini sömürgeler vasıtasıyla kontrol etmek istiyor, yıllarca sömürdüğü Suudi Arabistan ve Mısır gibi Katar’ı da sömürmek istiyor. Bu planını Suudi Arabistan’da ve Mısır’da yıllarca yürütüyor. Katar ise buna izin vermiyor. Mesele sadece paradan ve petrolden ibaret değil tabi ki. Katar’ın yürüttüğü siyaset de ABD’yi rahatsız ediyor. Katar Türkiye ile yakın siyaset izliyor.  Türkiye ile birlikte Filistin’de Hamas’ı Mısır’da;  İsrail, ABD ve bazı sömürge Arap devletlerinin terörist ilan ettiği Müslüman Kardeşler’i destekliyor. Zaten meselenin görünen yüzü de bu gibi görünüyor. Bilindiği gibi Türkiye’nin Katar’da bir de askeri üssü mevcut ve Katar Türkiye’nin ürettiği silahlardan almak için girişimlerde bulunuyor.  

Katar’a yapılan bu baskıların Trump’ın Suudi Arabistan’ı ziyaretinden hemen sonra gerçekleşmesi bizi şaşrıtmamalı. Adeta bir damızlık inek gibi ABD ve Batı ülkeleri ekonomik olarak ne zaman zora düşse imdadına Suudi Arabistan yetişiyor. Milyarlarca dolar silah anlaşması yaparak ordusunu güçlendirdiğine inanıyorlar. Dünyaya petrol satarak kazandıkları parayı silah almak yoluyla yine ABD’ye veriyor. Afrika’da, Mısır’da, Filistin’de yiyecek ve su bulamayan fakir Müslümanlar ve onca akan Müslüman kanı, Arap yöneticilerinin umrunda değil. Onlar garajlarında değeri milyonlarca dolar olan otomobilleriyle, lüks yatlarıyla  meşgul. Dünya Müslümanlarına yardım edecek ne paraları var ne de vakitleri.  Bugüne kadar Filistin halkına kan kusturan İsrail’e karşı bir kere bile gündem oluşturamayanlar, Katar’a karşı hemen ambargo kararı aldılar.  Çünkü Soroslar, Rotschilller böyle istiyor. Bu zamana kadar kendi kurdurdukları Arap devletlerini başı boş bırakamazlardı öyle değil mi? Bırakmadılar da zaten. Kontrolden çıkan devletleri baskılarla yola getirmeyi hedefliyorlar.  Katar’a yaptıkları gibi.

Türkiye Katar’a kuru bir destek vermiyor. Elbette bu destekten bir şekilde faydalanacak ve karşılığını alacak. Katar’a uygulanan ambargo ile Katar çeşitli gıda ihtiyaçlarını Türkiye’den karşılamaya başladı. Bu bizim açımızdan önemli. Çünkü katar iklimi ve küçük yüz ölçümü sebebiyle ekonomisinde tarım ve hayvancılık sektörüne yeterince pay ayıramıyor. Ülkenin gelirini ise başta belirttiğim gibi büyük ölçüde  petrol ve doğalgaz karşılıyor. Bizde petrol yok Katar’da petrol çok. Bizde gıda ve tarım çok katarda ise yok. Bu yakınlaşmadan Türkiye’nin karlı çıkacağı gayet açık gibi. Arap devletlerini yıllarca ABD ve Batı sömürdü. Başka devletlerin ticari bir fayda sağlamasına izin vermedi. Ne zaman Türkiye Araplarla arayı düzeltse birileri Türk yöneticilerin kulağına gidip sizin Araplarla ne işiniz var onlar sizi sattı dediler ve aynı şekilde Araplara gidip bu Osmanlı sizi uzun yıllar sömürdü yeniden sömürmesine izin vermeyin dediler ama kendileri sömürmeye devam ettiler. Biz ise saflığımızla kaldık. Devletlerin duyguları yoktur çıkarları neyi gerektirirse onu yaparlar. Bugün dost olunan bir devletle ileriki zamanlarda husumet yaşanabilir. Biz bunu yeterince idrak edemedik meselelere hep duygusal yaklaştık ve ne yazık ki kaybeden hep biz olduk.

Katar’ın suçu aslında Türkiye ile haddinden fazla yakınlaşmak. Katar’a bu yaptırımları yaparak Türkiye’yi, Recep Tayip Erdoğan’ı da baskı altına istiyorlar. Bak senin dostun Mısır’dı bir darbe ile yönetim değişti Mısır dostun olmaktan çıktı senin bir başka dostun ise Katar’dı şimdi sıra katar’da. Politika bu, verilen mesaj bu. Etrafı terör örgütleriyle çevrilmiş Türkiye yalnızlaştırılmaya çalışılıyor. Katar’dan sonraki hedef ülke ise çok açıkça görünüyor ki Türkiye. Darbeyle yıkamadıkları Türkiye’ye ekonomik yaptırımlarla, siyasi baskılarla diz çöktürmeye çaılşacaklar.

Not: Chp’den bir milletvekili Avrupa ülkelerine Türkiye’ye de ekonomik yaptırım uygulanması için çağrıda bulunuyor. Türkiye’yi Chp’nin yönettiğini bir düşünün o zaman Arap devletlerinin bugünkü hallerini daha iyi anlarız

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu