Ümmetin Perişanlığı
Taha Yasin Yazıcı

Ümmetin Perişanlığı

Bu gün sevdiğim bir dostumun başkanlığını yaptığı yardımlaşma derneğinin reklam broşürünü elime alınca ister istemez hayretler içerisinde düşündüm. Ne kadar da çok yardım derneği var ülkemizde. Bu millet yardım sever, ali cenab bir millet. Dul kadınlar, yetim çocuklar, sahipsiz kalmış biçareler ve daha niceler niceler için kurulan dernekler…

Bizde baba mirasıdır, ecdad yadigârıdır kimsesize sahip çıkmak, biçareye kol kanat germek. Mahalledeki kızın namusu, sokakta oynayan çocuğun güvenliği, komşunun yemeği bizden sorulur. Gerçi son zamanlarda ne mahallede ki kızın namusu, nede soskakta oynayan çocukların güvenliği kalmadı ya kaybetsekte her şeyi bir bir; yine de ecdad yadigarıdır bize bütün bu değerler. Öyle bir ecdadımız vardı ki memleketin her yerine vakıflar, külliyeler, medreseler, hanlar, çeşmeler, aman ya rabbi daha neler neler kurdu hayrat için. Tarih okumayan bilmese de; Bezmi Alem Valide Sultan gibi hayırda zirveyi yaşamış padişah anaları, gözünün gördüğü yer yetmeyip  Harem-i Şerif’e Sürre alayı gönderen padişahlar, paşalar... Hayrat işleri bize ecdad yadigarıdır ama, bir tek ecdad yadigarı hayrat işleri değildir.

Hayrat alacak insanın bulunmamasıdır mesele. Biz öylesine bir ecdadın torunlarıyız ki; evim soyuldu diye eden kadına; “be kadın nasıl gaflet ile  uyudun da evin soyulurken haberin olmadı” diye soran padişah; “biz padişahı uyanık bilirdik de ondan evimizde rahat uyurduk” cevabını alına kendi cebinden ödemiştir kadının zararını. Çünkü dostlar; “Şu DiyarıDicle’de bir kurt aşırsa bir koyunu / Gelirde adli ilahi Ömer’den sorar onu. Bu kadar mı?

Devir Kanuni Sultan Süleyman devridir… Sultanın malının zekatını vermesi gerekmektedir, diyarı İstanbul’da zekat verilecek bir tek kişi bulunamaz. Sadaka taşları denilen taşlara konurda padişahın zekatı iki ay alan olmaz. İki ay sonra mı? Bir not; “ben ihtiyacım olanı aldım, ihtiyacı olan alabilir…” Nedim belki’de böyle bir İstanbul için söylemiştir; Bu şehri İstanbul ki bir müsli bahardır / Bir sergine yekpare acem mülkü fedadır.”

Dostlar; böyle bir ecdadın neslinden öyle torunlar haline geldik ki; en iyi devlet yardımı vaat eden parti liderine oy vermek kendisini güvenceye almak oldu. Oysa hayalimiz hançerdi, bütün akva ise ona kındı. Heyhat... Evet, azizim evet biz yardım sever ali cenab bir milletiz….

 

Katre-i Matem

29.06.2017

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu