Ekonominin Son Kalesi
Mücahid Rıza Alper

Ekonominin Son Kalesi

Bir ülkenin ekonomisi esnafın durumundan belli olur. Bizim esnafımız aza kanaat eden cinstendir, elindekine şükreder, ‘’ocakta çorbamız kaynıyor çok şükür’’ gibi ifadeler ile gönüllerimizde samimi bir muhabbet bırakır her daim.

Esnaf, deyimi yerindeyse bir milletin ekonomik durumunun turnusol kağıdıdır. Esnaf, üretici ile tüketici arasındaki köprü görevini ifa etmektedir, insanımızın alım gücü ne kadar yüksek ise esnafın işi o kadar iyidir o süre zarfında.

 Esnafın işi kötüyse bilin ki insanımızın alım gücü yoktur, ancak bir ihtimal daha var ki, bu zanaatkar insanın sırtına vurulmuş bir hançer darbesi olan AVM’ler (Alış Veriş Merkezi), maalesef modern dünyanın, devasa canavar görünümlü yapıları ne esnafın muhabbetini nede kalitesini bizlere sunabilmektedir.

 Uluslararası firmalar reklam gibi yollarla milyonları kendine çekerken, esnafımız can sıkıntısına tavla oynamak ve sinek avlamaktan öteye geçemez duruma gelmiştir. Esnaf ağır vergi yükleri altında ezilmekte adeta ay başını zor getirmektedir, aksini iddia edenler ya kendi doğrularından başka doğrulara tahammülü olmayan ya da kendi kazancında olup dünyayı umursamayan doyumsuz oburlardır.

Ekonominin bütün kaymağını yiyen büyük firmalarken, ‘’istihdam’’ gibi Türkiye’nin en büyük meselelerinin çözümü esnaftan beklenmektedir, faizli krediler ile günü kurtarmaya yönelik politikalar ile avutulan esnafımız acaba bu ağır yükü daha ne kadar taşıyabilecektir?

 İnsanımız AVM çılgınlığından vazgeçmeli, esnafı yaşatmalıdır, aksi takdirde haklı bir isyan olarak esnaf camlarında ‘’ sen alışverişi süpermarketten yaparsın ama cenazene Erdal Bakkal gelir’’ yazılarıyla sık sık karşılaşmaya devam ederiz.

Günümüzün en çok gündemde olan olaylarından bir tanesi Doları bozdurup, Türk lirasına çevirmek, şimdi bu konuda sosyal medya üzerinden birçok insanımız buna hassasiyet göstererek paylaşımda bulunuyor, milletimize tavsiye ediyorum, bu yazıyı okurken elinizi cebinize atınız ve bozduracak ne kadar dolarınız olduğunuzu bir düşününüz. Bu ve bunun gibi ‘’popülerist’’ politikaları bırakıp esnafın, halkın derdiyle dertlendiğimiz vakit Türk Ekonomisi düzelecektir ve işte o zaman Dolar gibi bir sorunumuzda olmayacaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi