Sağlık Liselerine İlgi Artıyor mu?
Adem Sarıca

Sağlık Liselerine İlgi Artıyor mu?

Bilindiği gibi insan sağlığı herşeyin önünde bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle her geçen gün insan sağlığına verilen önem artmakta ve olumlu gelişmeler kaydedilmektedir. Bu olumlu gelişmelere paralel olarak bu sektörde çalışacak doktor, ebe, hemşire, hemşire yardımcıları, acil tıp teknisyeni(ATT) ve bunlara yardımcı personel ihtiyacı ortaya çıkmakta buda sağlık liselerine olan ilgiyi daha da arttırmaktadır.

Geçtiğimiz hafta TEOG sınavına giren 1 Milyondan fazla öğrencinin sonuçları açıklandı ve liselere ilk adımı atacak olan öğrencileri bir tercih heyecanı sardı. Acaba hangi puanla hangi liseye yerleşebilirim düşüncesinin yanında istediği bölüme yerleşememe kaygısıda bir hayli yüksek görünüyor. Tabii bu öğrencilerden tercihlerini sağlık alanında kullanacaklar bulunuyor. Bu nedenle bu bölümü tercih edecek öğrenci adaylarına gelecekte nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında birkaç tüyo verelim.

Devlet okulları ve özel sağlık liseleri bu alandaki istihdamı bir nebze de olsa karşılıyor ancak bu sağlık meslek liselerinden mezun olduktan sonra ilk hedef üniversite olmalıdır. Neden mi? Tabii ki daha iyi bir akademik bilgi ile yetiştirilmiş, donanımlı bir sağlık personeli tercih edilecektir.

Yeni dönem sağlık liseleri yani mesleki ve teknik anadolu liselerinden mezun olan öğrencilerin meslek tanımları aynı olsa da unvanları hemşire yardımcılığı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle üniversite eğitimi mutlaka olmalıdır. Ayrıca meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin sınavsız geçiş hakkı da kaldırılmış olması üniversite sınavına hazırlık yapılmasını zorunlu kılıyor. Bu aşamalar zor da olsa yerine getirildiği takdirde mezun öğrencilerin iş sıkıntısının olmayacağı kanısındayım.

Gelecek 2023 yılında hemşire sayısındaki tahmini rakam 300 bin. Artık bu rakamlar Sağlık bakanlığı tarafından belli istatistikler yapılarak ortaya çıkarılıyor. Peki yığılma olmayacak mı diye soranları işitiyor gibiyim. Artık sistem eskisi gibi işlemiyor. Sağlık bakanlığı, sağlık meslek liselerinden yetişecek olan öğrencilerin kontenjanlarını, staj yapacakları hastanenin personel sayısına göre veriyor. Bu nedenle yığılmanın önüne geçilerek istihdam edilecek kadar ebe, hemşire, hemşire yardımcılığı, acil tıp teknisyeni gibi alanlarda personel yetiştirilmesi sağlanıyor.

Başta da belirttiğim gibi insan hayatındaki sağlık her geçen gün önem arz etmekte ve değerlenmektedir. Artık insanların sağlığının önünde hiçbir önemli şey yoktur. Her olumsuz durumun arkasından bile “Sağlık Olsun” ne yapalım gibi cümleler sağlığın ne kadar önemli olduğunu bize göstermektedir.

 Gelecek dönemde bu alanda tercih yapacak öğrencilerin bu konuları detaylı bir şekilde araştırmaları gerekiyor. Şimdiden tercih yapacak olan tüm öğrenci arakadaşlara başarılar diliyorum. Allah yardımcınız olsun... 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi