Alışverişten Alışkanlıklarımıza
Yasemin Demirel

Alışverişten Alışkanlıklarımıza

Çocukluğumuzun en büyük alışverişi babamızın elimizden tutup bakkala ötürdüğü andır. Özellikle de istediğini al dediyse işte o an bir çocuğun mutluluğudur. O çocuk istediğini al cümlesinden anladığı şey birden fazla yani “2” sayısıdır. Böyle bir durum çocuk için genel bir şey değil ara sıra yaşanırdı.

Günümüzde artan alışveriş ve beraberinde ki tüketim algısıyla birlikte hayatımızda birçok şey değişti. Mesela yukarıda ki hepimizin başından geçen bu tebessümlü anılar artık yeni nesilde yok. İnsanlar tüketmekle o kadar meşgul ki artık bağ kurmak kimsenin umurunda değil. Bakkalların yerini süper marketler aldığında bize daha fazla ürün sağladığı yadsınamaz bir gerçektir fakat bu süper ötesi durum rekabet olmaktan öteye gidemedi. Yüz yüze samimi ilişkilerin yerini barkod okutan bütün günleri böyle geçen robotik insanlar aldı.

Tüketim kültürü beraberinde yeni mekân olarak alışveriş merkezlerini gezilecek yerler kategorisine taşıdı. İnsanlar canları sıkıldığında ihtiyacı olmadığı halde markete gezmeye gitmeye başladı. Böylelikle kişi gittiği zaman ihtiyacı olmasa bile gezinti esnasında ürünlere bakmaya başladı. Çoğu insan ise öylesine gittiği halde boş dönmedi. Bir anlamda yukarıda ki olay büyüklere de sirayet etti. Kişi ihtiyacını karşılamakla yetinmeyip daha fazlasını istemeye başladı. Bu durumda markette her istediği alınmadığında ağlayan çocuk modelinin ortaya çıkması normal bir durummuş gibi yansımaya başladı.

Alışveriş kültüründe ki bu değişimlere geçmişten günümüze bakıldığında toplumsal yapımızın değişimlerini de görmek mümkündür. Osmanlı dönemindeki esnaflık kültüründe hep anlatılan duyduğumuz o meşhur hikâyede gelen müşteriye “ben bugün siftah yaptım yan komşum yapmadı siz ona gidin” diyen esnaftan, indirim yaparak rekabet yaratan alışveriş merkezlerinin hedef kitlesi haline geldik. Pazarlık sünnettir diye esnafla pazarlığa giren biz 5 kuruşumuz eksik diye kasada kaldık. İmkanlarımız artmış, yenilikler hayatımıza renk katmış olsa da bunun karşılığında insani ilişkilerimiz ve kültürel yapımızdaki renkler de solmuştur. 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu