Vali'nin Sırrı... Gizli Defnedilen Konya'nın Sultanları...
Mehmet Ali Kayacı

Vali'nin Sırrı... Gizli Defnedilen Konya'nın Sultanları...

Anadolu Selçuklu Devleti'nde 1166/1284 yıllarında hüküm süren Sultan Birinci Mesud, İkinci Kılıçarslan, İkinci Rükneddin Süleyman, Birinci Gıyaseddin Keyhüsrev, Birinci Aláeddin Keykubad, İkinci Gıyaseddin Keyhüsrev, Dördüncü Rükneddin Kılıçarslan ve Üçüncü Gıyaseddin Keyhüsrev'in, Alaaddin Tepesi'nde kabri bulunuyor ve bu hükümdarlar Selçuklular'ın en önemli sultanlarıydılar.

Bundan yıllar, yıllar önceydi. Şehrimizin en büyük döner kavşağının tepesinde düzenlemeler yapılıyordu. Yapılırken de bilinçli olduğu sanılan ancak idrak edilemeyen kazılar gerçekleştirilmişti. Tıpkı bu yıllarda yapılanlar gibi...

O günlerde yapılan ihmalkarsızlıklar ve meselenin mahiyetinin farkında olunamadığı için yapılan hatalar sonucu ortaya çıkan neticeye dayanarak bunları söylüyorum.

Çuvallarda kemikler, karanlığın içinde köpekler, köpeklerin dişlerinde...

Neyse... Bilen bilir, hatırlayan da anımsar.

Sayın Valim, haklı olarak o günleri pek bilemeyebilir.

Tabii benimde hatırlamadığım şeyler var. Ancak bunlar, tarihin bize bildirdiği şeyler olabilir.

Konya'da mezarların açılması ve hükümdar kemiklerinin köpeklere kaptırılması hadisesinin bir benzerini bundan 800 yıl kadar önce de yaşamışız. Ancak o vakit, mezarları açanlar biz Türkler değil, Haçlı orduları.

1190'da Haçlı Seferleri'nin üçüncüsü yapılıyor, on binlerce kişilik Haçlı ordusu yine Anadolu'da ve Anadolu Selçuklu tahtında İkinci Kılıçarslan oturuyor.

Başında Alman İmparatoru Frederik Barbaros'un bulunduğu Kudüs'e gitmeye çalışan Haçlılar, yollarının üzerinde bulunan Konya'yı kuşatıyorlar. Şehri, Kılıçarslan'ın oğullarından olan Kutbüddin Melikşah müdafaa ediyor. Frederik Barbaros şehri bir türlü alamayınca, Selçuklu'nun moralini bozmak amacıyla askerlerine Konya'nın dış mahallelerinde bulunan Müslüman mezarlarını deşmelerini emrediyor.

Emir yerine getiriliyor ve çıkartılan cesedlere, kalenin burçlarında Haçlılar'ın hareketlerini takip etmekte olan Selçuklu askerlerinin gözleri önünde her türlü saygısızlık yapılıyor. İskeletlerin kemikleri kırılıyor, henüz çürümemiş olan cesedlere karşı hiçbir edepsizlikten çekinilmiyordu.

Mezarların deşilmesi, Selçuklu tarafının moralini son derece bozuyor, Konya'nın önündeki savunma hatları birer birer çöküyor ve Haçlılar, şehre girip yağmalıyorlar. Daha sonra ise İkinci Kılıçarslan, Alman İmparatoru Frederik Barbaros ile anlaşarak Konya'yı harap bir şekilde geri alıyor, Frederik ise birkaç hafta sonra Silifke Çayı'nda boğuluyor.

Peki, bunları niye anlattım.

Biz yakın tarihte, benzeri uygulamalar olmasa da, ecdadımıza saygısızlık yapanların saygısızlığını kendi içimizde de gördük. İş ecdada saygısızlık, rahatsızlık etmeye görsün, pek mahirler.

Velhasıl... Konya Valisi Yakup Canbolat'ı, kazı çalışmalarında bulunan kemiklerin defni için gösterdiği hassasiyetten dolayı tebrik ediyorum. Katılan devlet erkanı ve siyasileri de. Katılımın eksik olması da eleştiri konusu.

Sultanların kemiklerinin defnedilmesi, cenaze namazının kılınması ve sessizliğe bürünmek. Takdirlik.

Sustum. Sustum. Susamadım... Yazmalıydım.

Bu arada aklıma başka şeylerde geldi. Biz ki, ecdadına sahip çıkan bir nesiliz. Hatalar yapılmış, hamuşanlar kazılmış, uyuyanlar uyandırılmış,  saygı en sonunda yerini bulmuş.

Şöyle yapılabilir miydi?

"Yapılan kazı çalışmaları sonucunda, Konya Sultanları için defin işlemi yapılacağından, cuma namazında sonra cenaze namazı kılınacaktır. Halkımızı Alaaddin Camii'ne davet ediyoruz"...

Gençlerle hatta çocuklarla gelseydik. Bu kez, çöp poşetlerindeki rezillikleri değil de, insan selinin saygısını görseydik, gösterseydik.

Ve tabii, endişe edilen basının, öteki yüzünü yansıtabilseydik.

Her şeye rağmen, sırrınız sırrımızdır. Teşekkürler.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi