Cennet Kokulu Emanetler
Sevimnur Türkoğlu

Cennet Kokulu Emanetler

Başımıza gelen tüm olumsuzlukların işlerimizi özveriyle yapmadığımız için geldiğini idrak edebilirsek daha sorunsuz bir yaşam sürdürürüz. Birilerinin gözüne girmek, daha fazla para kazanmak, elimizdeki imkânları gösteriş uğruna kullanmak insan olduğumuzu unutturan küçük ama önemli örneklerdir. İnsan yaşamı öyle basite alınacak, yok sayılacak, önemsenmeyecek bir yaşam değildir. Bilâkis insana verilen değer tüm değerlerin üstünde olmalı, insan insana, insanca davranmayı bilmelidir.

Kâinat insanlar için var olan bir düzendir. Bu dünyada herkes herkesin bir imtihanı olabileceği gibi, bir yaşam sevinci de olabilir. Bir evlat anne babası için nasıl kıymetli ise, bir anne baba da evladı için o kadar kıymetlidir. Verilen bu kıymetin ve emeklerin umursamaz, duyarsız, insanlıktan çıkmış mahluklar tarafından heba edilmesi kabul edilemez. Hele ki eğitim uğruna çıkılan bir yolda evladını kaybeden bir anne babanın acısı, üç beş ay yahut sene olsun, hapis cezasına çarptırılarak dindirilemez.

İzmir’de özel bir kreş.. ki ne kadar özel olduğunu siz düşünün ki, çocukların özel olan hayatlarını ellerinden alan. Alperen isminde daha 3 yaşındaki bir evladımız kreşine götürülmek üzere servis aracına bindirilir. Nasıl oluyorsa tüm çocuklar okul önünde indirilirken Alperen serviste unutulur.. Unutmayın daha 3 yaşında.. Bir araca kendi inip binecek olgunlukta değil.. Bugün okula gelmedi zannedilerek öğretmenleri tarafından arayıp sorulmaz. Tekrar bir hatırlatma yapmam gerekirse; kreş özel bir kreş! Bildiğim tüm özel kreşlerde öğrencinin biri o gün gelmediyse daha ilk saatten velisi aranır;” çocuğun(m)uz bugün okula gelmedi, hayr olsun hasta falan mı?” şeklinde bilgi alınır. Habere dönecek olursak Alperen’i o gün tüm kreş çalışanları unutur ve daha 3 yaşında olan çocuk saatlerce bir servis aracında mahsur kalır. Bulunduğunda ise tüm umutlar tükenmiş o ruhunu çoktan Rabbine teslim etmiştir.

Dikkat çekmek isterim ki bu yaşananlar bir kaza ortamında olmuyor. Herkesin olduğu gibi Sakin ailesinin de( kendilerine Allah sabır versin), sakin geçmesini umut ettikleri bir gününde oluyor. Siz buna ister ihmallik deyin, ister kader deyip geçin, o anne babanın acısı hiçbir acıyla kıyaslanamaz ve o anne babanın hakkı hiçbir cezayla alınmış olamaz.

Özel olarak açılan ve Milli Eğitim tarafından da denetlenen kreşlerde kısa süreliğine de olsa çalışan biri olarak söylüyorum ki, kreş ortamları bizim sandığımız gibi sevimli ve eğlenceli değil. İşini hakkıyla yapan kreş yöneticilerini bir kenara bırakarak ifade etmem gerekirse, ülkemizdeki çoğu kreş, sadece ticari bir araç olarak kullanılmakta. Her mahallede neredeyse beşten fazla kreş açılmış durumda. İş yeri açma belgesi almak artık o kadar kolay ki, her belgesi olanın ilk aklına gelen kreş açmak oluyor. Çünkü revaçta olan, iyi para kazanılan bir işletme.. Çocuk Eğitimi Sertifikası olan herkesi de, çocuklara olan sevgisi, ilgisi ve en önemlisi de sabrı sorgulanmaksızın öğretmen olarak aldın mı tamamdır.. gelsin paralar!

Daha fazla para kazanmak uğruna çocuğunu kreşlere emanet eden annelerin dikkat etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Hem akranlarıyla oynar canı sıkılmaz, hem de bir şeyler öğrenir gibi masum düşüncelerden ziyade, gönderdikleri kreşleri en ince ayrıntısına kadar araştırmalı, servis şoförünün karakterinden tutunda çocuğun kreşte gördüğü rüyalara kadar, çizdiği resimlere kadar ve dahi okul arkadaşının ona olan davranışlarına kadar bilgi sahibi olmalı, sık sık kreş ortamında çocuğuyla vakit geçirmelidir.  Geçirsin ki  gözüne bir toz kaçmasından dahi içi yanan annenin, karakterinin oluşmasında rol oynayacak olan kreşte çocuğunun ruh halini bilsin.

Çocuklara, çocuklarımıza karşı hassas ve son derece dikkatli olmak zorundayız ki onlara aydınlık bir gelecek verelim. Allah herkesin evladını bağışlasın hayırlı ve bereketli bir ömür versin…  

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu