İçimizdeki Yabancılar
Yasemin Demirel

İçimizdeki Yabancılar

Yazın sık sık karşılaşılan tablolardan birisi de yurt dışına göç etmiş olan “Almancı” deyimiyle tanımladığımız gurbetçilerdir. Hepimizin ailesinde, akrabalarında ya da komşularında gurbetçiler vardır. Yazın trafikte veya gittiğimiz çarşı, pazarda karşılaşmamız oldukça mümkündür.

Bu insanlar yurt dışına gitmek için çabalamış ve daha iyi hayat standartlarına ulaşmak için oldukça zahmetlere katlanmışlardır. Yurt dışına gittiklerinde uyum sağlayamamış memleket hasreti çekmiş, bir süre orada yaşayıp izine geldiklerinde ise hiçbir şey eskisi gibi olmamıştır. İki kütür arasında kalmış ne oralı ne de buralı olabilmişlerdir. Değişimin bir anda olması bu iki kültürü sentezleyebilmelerine izin vermemiştir. Bunun sebebi ise asimile olmalarıdır. Bir iki kuşak sonrası ise göç edilen ülkeye uyum sağlamış izin dönemlerinde ise kültür çatışması yaşamıştır.

Bu kuşak kültürümüz açısından oldukça tehtitkardır. Madalyonun tek yüzünü bu kuşak üzerinden okuyan halk göçe eğilimli bir hal alır. Özellikle genç kesimin çevresinde gurbetçi kesim ne kadar çoksa gençler göçe daha çok eğilimli olur. Madalyon demişken bir yüzü en güzel parlak kısmını yani sadece izin sürecini kapsarken diğer yüzü parlak olmayan göçün zahmetini oluşturur.

Gurbetçiler genellikle yaz aylarında gelir akrabalarını ve yakınlarını ziyaret eder. Çeşitli hediyeler getirir. İzinlerinin bir bölümünü tatilde geçirir. Altlarında yabancı plakalı bir araba ve bir sürü bavul nereye isterlerse oraya giderler. Kimi yakınlarının yanlarında kimi ise izne geldiklerinde kalmak için aldıkları panjurlu evlerinde kalır. Dışardan gözüken tablo rahat ve lüks dolu bir hayatlarının olduğudur. Bu da sadece izin döneminde değil yurt dışında da böyle yaşadıkları algısını yaratıyor. Kısa yoldan rahata ulaşma gibi gözüken göç insanlar özelde de gençler için cazip gözüküyor. Hayatlarının en verimli çağında insanlar yurt dışına gitme hayaliyle hedeflerini seçemiyorlar. Günümüzde göç her ne kadar azalsa da etkileri hala bazı bölgeler için devam ediyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı