Moro ve Arakan'da Bosna İzleri ve Gıdadan Ötesi
Mehmet Ali Kayacı

Moro ve Arakan'da Bosna İzleri ve Gıdadan Ötesi

MORO VE ARAKAN'DA BOSNA İZLERİ VE GIDADAN ÖTESİ

Zulmün farklı bir boyut kazandığı dönemde Filipinler'de, barış görüşmelerinin de tıkandığı bir süreçte bombardıman altındaki Marawi şehrine girmeyi başardık ve kurulması yakın olan Moro İslam Devleti topraklarındaki Müslüman kardeşlerimize ulaştık.

Mayıs ayında başlayan bombardımanlar neticesinde yaklaşık 4 aylık süreç içerisinde 1000'e yakın Müslüman hayatını kaybetmiş. Bölgenin ve Moro'nun İslam Merkezi olan Marawi şehri neredeyse tamamen yıkılmaya yüz  tutmuş.

Meseleyi doğru anlamak için özetle ifade etmek gerekirse, Filipinler hükümeti ile Müslümanlar arasında yapılması planlanan anlaşma, son aşamalarında gelmişken rafa kaldırılmaya çalışılıyor.

Daha çok Müslümanlar'ın yaşadığı bölgeye, eli silahlı terör örgütü mensuplarının giriş yapması ile birlikte (Daeş diye ifade ediliyor) onlarında yok edilmesi için Amerika'nın da desteği ile Filipin hükümeti ortak çalışıyor. Ve bunun neticesinde Daeş ortadan kaldırılıyor denilirken yüzlerce Müslüman'ın öldürülmesine göz yumuluyor, koskoca bir İslam Şehri yıkılıyor.

Kaldı ki, Müslümanlar'da bu ve benzeri örgütlerle elinden gelen mücadeleyi yapıyor.

BOSNA SAVAŞI'NDAN EMARELERE ŞAHİT OLDUK

Bombardımanın yaşandığı bölge çevresinde de gezilerimizi sürdürdüğümüzde karşımıza çıkan en acı tablolardan birisi de, Filipin hükümetinin kontrolünde olan Hıristiyan mülteci kamplarının sağlıklı ortamlarda, Müslüman mülteci kamplarının ise şehrin atık su kenarlarında kurulan çadırlarda yer alması oldu.

Bu kamplarda en dikkat çekici unsur, masonik yapıların kampları desteklemesi ya da uluslararası kuruluşların Hıristiyan kamplarına çocuk oyuncaklarından sağlık taramasına kadar her türlü faaliyeti gerçekleştirdiğine ve bu yardımlarından kamuoyu oluşturmak adına nasıl pazarlandığına şahit olduk. Ve tabii, Müslüman kamplarında haftada bir öğün yemek verildiğine ve dahi makyaj malzemeleri ulaştırıldığına tanıklık ettik.

En ilginç olanı ise, 164 öğrenci 10 öğretmeni bulunan kamp ve medrese alanına haftada bir gün ve tek öğünlük yardım yapıldığına tanıklık ettik.

 

 

EMPERYALİZMİN HAREKET SAHASI DİKKAT ÇEKİCİ

Kameralar önünde Filipin hükümeti ile Amerika anlaşmamış olarak gösterilse de, Müslümanlar'ın yaşam merkezi olan Marawi, hibe edilen uçaklar ve dışarıdan desteklenen bombardımanlarla yıkılıyor. Ve sadece 200 kadar olduğu söylenen teröristler için !...

İşte tam bu noktada, bildiğimiz hedefleri, Müslümansızlaştırmak ve dahi İnsansızlaştırmak istedikleri bölgelerde arazi dahi satın aldıklarını öğrenmiş olduk.

Yeni dünya düzenlerinde, ortaklaşma ve yabancı şirketlerce satın alma modelini Moro'nun Marawi bölgesinde de İsrail menşeli sürdürdüklerini gözlemlemiş olduk.

550 İNSAN VE HİFÂ

Sadece bir apartmanın sığabileceği tek katlı alanda kalan 550 insanı görünce etkilenmemek mümkün değildi. Ancak imkanlar dahilinde her kapta yağsız, tuzsuz, suda kaynatılmış pirinç görünce bizim için asıl vahamet o an gün yüzüne çıkmıştı.

Bir hanımefendinin doğacak çocuğuna Muhammed ya da Aişe ismini koyarken, koşa koşa gelen bir annenin bombardımandan kalarak adına "sıkıyönetim" dedikleri 4 aylık bebeğin de asıl ismini koymak bizlere nasip oldu. Uzakdoğu'da sabreden, cennetle müjdelenen bir Hifa'mız oldu, elhamdülillah.

ARAKAN'DAN MORO'YA MÜCADELENİN ÖZÜ

Daha öncede çeşitli bölgelere zor şartlarda ziyaretlerimiz olmuştu. Bugünde anlıyoruz ki, yakınımızdaki Suriye'de ne yaşandı ise Moro'da da benzerine şahitlik ettik. Bosna'da ne oldu ise Arakan'da da bir benzeri oluyor.

Yaptığımız gıda yardımları gerçekten çok önemli idi ancak bunların hemen hemen hepsi en doğru yerlere ulaşsa dahi yeterli değildi. Biz Arakan'da Moro'da yangının içine su dökerken, diğer yardımsever kardeşlerimiz de sınırın ötesinde kaçan/kurtulan kardeşlerimizi karşıladı.

Ancak sorunların çözümü için, öncelikle Amerika-Çin-Kore denkleminde Müslümanların zarar gördüğünü idrak etmeli. Coğrafi olarak bir başka yere yönümüzü çevirirken en yakınımızdaki en temel problemlere sırt çevirmemeliyiz. Ki asıl amaçlananın, güçlü Müslümanların zayıflatılması.

Şöyle ki, eğitimsel birliktelik, askeri güçlenme ve ekonomik pazarda ortak güçlülüğün sağlanmaması ile bu alanlarda tamamen parçalanmamıza sebep olurken, daha çok ülkede sorunlarla karşılaşıp daha çok sorun çözmekle meşgul edilebiliriz.

Ve her şeye rağmen, en kısa zamanda, Milli bir eğitim, savunma ve ekonomi ile dünya üzerinde zulüm gören tüm Müslüman ülkelerle, sömürge altında olan tüm dünya ülkeleri ile de sorunları ortak noktalarımızla çözebiliriz. Temel bakış açımız, ortak değerlerimizde buluşma olursa bu hadisenin gerçekleşmesi de oldukça kolay ve mümkündür.

Vazife, inanmak ve birlikte yaşamak üzerine kurulmuşsa eğer, Müslüman kardeşlerimiz gıda yardımı yapmaktan öteye geçebilir ve Yeni Dünya'nın Düzeni'ni kurabilir.

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi