Biz Konuşursak Başımıza Bir İş Gelir Demeyin !!!
Ali Ayata

Biz Konuşursak Başımıza Bir İş Gelir Demeyin !!!

İnsanlar hayatlarında birçok meşgale ile iç içe oluyor, bunlar ile mücadele ediyor ve bir sonuca ulaşmaya çalışıyor. Tabi sonuç itibari ile konuştuğu veya konuşacağı ile savaş içerisinde buluyor kendini. En nihayetinde de sonuç olumsuz oluyor.

Konular veya içerikler her ne olursa olsun sonucu her zaman özgür bir düşünce, özgür bir hareket olmalı. Yapılan işler veya faaliyetler noktasında bir yere bağlı kalmaksızın özgür bir fikir ile, bir yere tamah etmeksizin düşünceler dile getirilmelidir.

Mahalli meclislerde birçok hadise halk dili ile değerlendirilip kimi zaman sert bir dil ile, kimi zaman da gayet sakin bir muhabbet ile değerlendiriliyor. Ancak işin tutarsız yanı değerlendirdiği konunun muhatabı karşısında çıktığı zaman diller düğümleniyor, eleştiriler unutuluyor ve tamamen sakin bol tebessümlü bir ortam içerisinde o kişi uğurlanıyor.

Şimdi bu kısa bir girişten sonra konunun özüne dönelim istiyorum. Ülkemizde öyle bir durum içerisindeyiz ki kahvehane meclisinde birçok konu, eleştiri yapılıyor ama konunun muhatapları karşısına çıktığı vakit sus-pus oluyorlar.  Susma sebeplerini de dile getirecek olursak, gelecek kaygısı içerisinde olmalarından kaynaklanmaktadır.

“Biz konuşursak şimdi başımıza bir iş gelir” cümlelerini duyar gibiyim. Bu ve buna benzer baskın duygu etkileşimleri dilimize kilit vuruyor. 

                Tabi hemen bu cümlenin ardından da “Haksızlık Karşısında Susan Dilsiz Şeytandır!” sözünü de unutmuş değiliz...

                Tabi insanların gelecek kaygısı içerisinde olması insanların elini bağlamış olsa da özgür bir düşünce ile duygularımızı ifade etmeliyiz. Yakın zamanda araştırmacı gazeteci Nevzat Çiçek Bey’i yerel bir televizyon kanalında izleme imkanımız oldu. Ve özetle birçok hususda önemli konulara değindi.

                Özetle;

                “Bir konuyu eleştireceksek veya doğruyu dile getirecek isek evvela maaşımızı devletten veya düşüncelerimizi, duygularımızı kısıtlayan bir kurumdan almamamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

                Bu cümle açıkçası birçok konuyu veya mevzuyu anlatma noktasında  kapsıyor. Güç kimin elinde ise onun menfaatine göre değil de, hak ne ise onu haykırmamız gerekiyor. Bunu yaparken de dik bir duruş sergilenmesi gerektiği kanaatindeyim.  Daha radikal, daha mantık çerçevesinde olayları değerlendirmemiz gerekmektedir.

                Bizler bir yerin kalkınmasını, büyümesini, başarılı olmasını istiyorsak, o yerin sahibi veya yöneticinin düşüncesine göre yorumlar değil de daha radikal, daha otoriter yorumlar ile insanların, yöneticilerin isteklerini değil de olması gereken yorumlar dile getirilmelidir.

                Bu sebepten ötürü insanların istediklerini değil de olması gerekenleri dile getirmeliyiz. Getirmeliyiz ki kısa vadeli çözümlerden uzun vadeli çözümlere adım atmış olalım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu