Akıl ve inanç
Zeynep Sönmez

Akıl ve inanç

Yüce Allah yarattığı tüm canlılar içinde akıl fikir ve düşünebilme yetisini sadece insana vermiş. Akıl sağlığı yerinde olan ve düşünebilen insana da sorumluluklar yüklemiş. Öncelikle insanlığa, diğer canlılara ve doğaya faydalı ol, zarar verme, kirletme, inancını yaşa ve emirlerime riayet et demiş. Siyasetçinin, oda başkanının, mühendisin, terzinin, avukatın ve işçinin emin olup olmadığına, görevini iyi yapıp yapmadığına, kurumun ve çalıştığı yerin hakkını koruyup korumadığına bakmıyoruz, bu adam inançlı ya da inançsız diyoruz. İnanç konusunda sanane banane demeyi içimize sindirmemiz lazım. Birisi size oruç tutuyorum namaz kılıyorum , hacca gittim derse banane demek gerekiyor.

Bu ortamda akıl değerlidir yüceltilir. Akıl yürütmek teşvik edilir. İnsanın aklını kullanması, olayları incelemesi, gözlemler yapması, düşünce sistemleri geliştirmesi ve bu sistemlerini akıl süzgecinden geçirerek iyileştirmesi beklenir.

Hangi inancın uzun vadede birey ve toplum için daha yararlı bir sonuç vereceği akıl yoluyla irdelenir. Böylesine insan doğasına ilgisiz ve evrenin gizemlerini kapsayıcı bir büyük resmi oluşturmaktan aciz kalır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı