Topyekün Değişim !
Mahmut Dost

Topyekün Değişim !

Günümüz düşünürlerinin kafasında, okurları tefekküre yöneltmek ve onlara belli bir bakış açısı kazandırmak yerine fikri bir yönlendirme yapmak vardır çoğunlukla. Bu ne kadar doğru bir şey tartışılır bence. Şayet bir mütefekkir, emeğiyle okuruna yön verecekse şahsi ihtiraslarını bir kenara bırakıp, toplumun bütününü kucaklayıcı bir tavır takınmalıdır. Hangi düşünce yapısına sahip olursa olsun, yazar toplumun ortak sorunlarına çözüm aramalı ve çözümünü de en güzel bir şekilde desteklemelidir. Çünkü desteklenmeyen fikirler çürümeye mahkûmdur.

     Biz, Müslümanlar olarak ortaya koyduğumuz çözüm önerilerini Kuran-ı Kerim ve Sünnet-i Seniyye den almaktayız. Bunu derken aynı zamanda tüm ilim ve bilim dallarından da faydalanmamız icap etmektedir. Çünkü bizler taassup sahibi insanlar olamayız. Nitekim Peygamber (sav) İlmin kadın erkek her Müslümana farz olduğunu dile getirmiştir. Hal böyleyken ilmi çalışma içerisinde olmamak Müslümanlar için büyük bir zafiyettir.

     Değişimin bilinçli dimağlarda başlaması toplumun da gidişatını olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü Rabbimiz kişinin kendini değiştirmesiyle tüm insanlığın değişeceğini bizlere bildirmektedir. Böyle bir durumda en büyük görev mütefekkirlere düşmektedir. Onların, özellikle gençlerimizi İslam’ın pusulası ve bilimin ışığıyla doğru yola ulaştırması icap etmektedir. Böyle olunca Allah’ın izniyle Zafer inanların olacaktır.

     Değişimin başarıya ulaşmasını sağlayacak önemli umdelerin başında inanmak ve inandığını yaşamak gelmektedir. Asıl mesele inandığını hayatına tatbik etme meselesidir. Hakkın batıla üstün geldiği dönemlerde Müslümanlar inançlarından taviz vermedikleri, tam manasıyla İslam’ı yaşadıkları ve Allah’ın ipine sımsıkı sarıldıkları için galip gelmişleridir. Topyekûn bir değişim için fertlerin şahsi ve samimi gayreti olmazsa olmazdır.

     Yaşanan bunca sıkıntılara rağmen asla ümitsiz değiliz. Çünkü biz inanıyoruz ki; inandığımızı yaşadığımız gün ayaklarımızdaki prangaların çatırdadığı gündür. Rahmetli Erbakan Hoca’nın Bana otur Kuran oku diyorsunuz ama Kuran’ı okuyunca bana kalk ve cihat et diyor (okuduklarını hayatına tatbik et)  sözü bizlere ne de çok şey anlatıyor.

Rabbim Yar ve Yardımcımız Olsun…

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Akif Acarlioglu     0000-00-00 ALLAH razı olsun
Mehmet Akif Acarlioglu     0000-00-00 ALLAH razı olsun
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı