Advert
Advert
Advert
Eğitim Meselemiz
Mücahid Rıza Alper

Eğitim Meselemiz

EĞİTİM MESELEMİZ

 

Bir milleti ayakta tutan tüm yapıtaşların temeli eğitimdir, eğitim genç dimağların atılacakları hayat serüveninde ahlak çerçevesinde yaşama bilincinin aktarılması olayıdır. Ahlaktan yoksun bir eğitim zihnen ve fikren sakat bir toplum meydana getirmekle beraber geleceği tehlikeye atmanın bir başka boyutudur, bu manada denilebilir ki; eğitim geleceğin teminatıdır.

Kaya'nın ata bakması, Oya'nın ip atlaması ve Mehmet'in şarkı söylemesi ile başlayan eğitim serüvenimiz akabinde iki kere ikinin dört ettiği ve hangi kuşlar memeli hayvanlar sınıfında gibi temel bilgiler ile devam etmektedir. Çarpım tablosunu ezberlemek ve dilimize yıllar boyu pelesenk olacak çemberimde gül oya isimli şarkıyı söylemekte modern eğitimin gerekliliklerindendir.

Sahi modern eğitimin tüm bu yapıtaşları fikren sağlıklı bir nesil inşa edilmesine olanak sağlıyor mu? Yoksa popülizmin değirmeninde öğütülen bir yığın haline mı getiriyor geleceğimizi? Tüm bu soruların cevabını günümüzün genç kesimi ile alıyoruz.

Adâb-ı Muaşeretten mahrum bir eğitim nasıl doğruyu, faydalıydı, adaleti ve güzeli öğretebilir ki?Bu pek mümkün durmuyor daha doğrusu oldukça abes bir durum. Gerçekten matematik dördün üçten büyük olduğunu öğretirken, helal üçün haram dörtten büyük olduğunu öğretecek bir dersin olmaması, mal ve mülkün zenginlik olduğu hafızalara kazınırken, yetimin, fakir fukaranın önünde ki bir parça lokmaya ilişmenin, yolsuzluk yapmanın ve rüşvet yemenin en büyük alçaklık olduğunu öğretmemek nasıl bir aymazlıktır? Eh tabi idareciler kolayca çalarken buna ses çıkarmayan bir toplum inşa etmek istediği için bu tarz bir eğitime yönelmiş olabilir.

Arkadaşının yere düşen kalemini eğilip almayı iyilik ve sevap olarak kabul eden bir milletin eğitim sisteminden yere düşene bir tekmede kendisi atan nesillerin yetişmesi büyük bir utanç kaynağı olmaktadır, çocuğuna küfür kötü şey diye söyleyip ardından televizyona çıkan muhalefet partisi liderine ağız dolusu küfreden babalar, kızı, arkadaşına kötü söz etti diye evladına kızıp arka pencerenin yamacında komşusu ile dedikodu yapan anneler gibi örneklerde bu çöküntünün bir sebebidir.

Eğitim'in temeli ahlaktır, ahlaksız eğitim zorbalık doğurur, zorbalık toplumun huzurunu kaçırır, huzuru kaçan toplumlar ise çökmeye mahkumdur. Dinin kültürü ve ahlakın yalnızca bilgisinin aktarıldığı güzel ülkemizde bu değerler ve pozitif ilimler tatbik edilmedikçe ümit var olmamız mümkün gibi durmamaktadır.

Gündelik politikanın, tv dizi ve programlarının, fuzuli muhabbetlerin, sosyal medya hesaplarının haddinden fazla kötü etkilediği  yaşamımızı bir satır kitap, bir kıta şiir, bir güzel söz ve kutlu bir gaye uğrunda çabalarımız güzelleştirecektir.

Farsça karşılığı hazine olan gençlik, işlendikçe değeri artacak bir kıymet olarak karşımızda durmaktadır, meselemiz bilmek, bildirmek ve tatbik etmektir.

Partilerin değil milletlerin bir eğitim sistemi olduğu gerçeği unutulmadan, kendi ruhumuza ve kimliğimize ait eğitim sistemimiz önce aile sonra mektepte hakim olmalıdır. Eğitimde başarı taklit ile değil özgünlük ile olur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi