Ahlaki ve Manevi Değerler
Berat Özsoy

Ahlaki ve Manevi Değerler


Öncelikle çok kıymetli okurlarım,hepinizi Allah’ın selamıyla selamlıyorum.Esselamu Aleyküm.
Öğrenmenin yaşı yoktur.İnanıyor ve biliyoruz ki ilk ayeti kerime Oku! İle Başlıyor.
Çok büyük bir imtihan içindeyiz.Bunun İçin öncelikle kendimizi eğitmeliyiz ardındanda bilgilerimizi çevremizdekiler ile paşlamalıyız tabi ki de ilk olarak ailemizden.Ailemizin en önemli ve en değerli olan ferdi çocuklarımızdan.Bugün ki yazıma bu şekilde başlamamın sebebi her zaman dediğimiz gibi öğrenmenin yaşı yoktur.Ne zaman  olursa olsun zaman,mekan fark etmeden bilmediğimiz şeyleri öğrenip,bildiklerimizi de başkalarına anlatabiliriz.Bunun için bugün ki yazımı sadece sırtında çantayla,elinde kitap,diğer elinde kalemle okula giden öğrencilerimize ve öğretmenlerimize yönelik yazmadım.Aynı zamanda bu öğrencilerimizi büyüten ve okula yollayan ailelerine,diğer yandan çocuklarını okutup da öğretmen olmasına vesile olan ailelere ve diğer tüm insanlara hitaben bu yazımı yazdım.
  Bizler,eğitim dediğimiz zaman sadece kitap ve kalemle çocuklarımızı okula yollamak zannediyoruz.Halbuki eğitim sadece bundan ibaret değildir.Eğitim,birçok bölüme ayrılır;ilmi eğitim,bilimsel eğitim,mesleki eğitim,ahlaki ve manevi eğitim….daha sayamayacağımız birçok eğitim bölümü vardır.Biz bugün bu eğitim bölümlerinden en önemlisi olan ahlaki ve manevi eğitimi ele alacağız.


  Ailelerimizin en çok yanıldığı bir notta var bir az önce bahsettiğim gibi.Bizler,eğitimi sadece okula yollamaktan ibaret olduğunu zannediyoruz.Çocuğu olan aileler sabah çocuklarını okula yollayıp akşam okuldan alıp çocuğunu eğittiklerini zannediyorlar.Sizlere bu sözlerim ağır gelebilir ama kesinlikle yazımı sonuna kadar okuyun.Bu sözlerimden sonra bana şunları söyleyecek olanlar tabi ki vardır;’’Biz,sadece çocuklarımızı okula yollayıp,akşam almıyoruz.Önlerine yemek koyuyoruz,cebine harçlık koyuyoruz,tüm ihtiyaçlarını alıyoruz daha ne yapalım ki ?’’ gibi birçok sorular soracaksınız.


  Tabi ki ben de şunları söylemek istiyorum;Öncelikle biz çocuklarımıza nasıl davranıyoruz? Ne kadar sevgi ve şefkat gösteriyoruz? Evde kendimiz çocuklarımızı nasıl eğitiyoruz? En önemlisi tabikide çocuklarımıza ahlaki ve manevi eğitim veriyor muyuz?


   İşte her şey burada bitiyor.Son sormuş olduğum soru bizlere her şeyi anlatıyor.Çocuklarımıza ne kadar ahlaki ve manevi eğitim veriyoruz ? Bizler,çocuklarımıza okula yollarken hatta yollamadan önce bile ahlaki ve manevi eğitim vermeliyiz.Peki neden? Eğitimin başı ahlaki ve manevi eğitimdir.Ahlaki ve manevi eğitim demek;helali haramdan,iyiyi kötüden,doğruyu yanlıştan,güzeli çirkinden ayırt etmeye ve doğru olanı seçmeye yarayan öğretim türüdür.


  Çocuklarımıza ne kadar çok ahlaki ve manevi eğitim verirsek onlarda hem okul hayatında hem de gündelik hayatlarından daha başarılı olurlar.Bu başarının sebebi ise ahlaki ve manevi eğitim görerek kazanmış oldukları helali haramdan,doğruyu yanlıştan ayıt edebilmedir.Çocuklarımız ve bizler görmüş olduğumuz bu ahlaki ve manevi eğitimle karar ve davranışlarımızı ahirette hesabını vereceğimizi düşünerek hareket eder,sözlerimizi ona göre söyleriz.Hayatımızı hep helal yollarla sürdürmeye gayret gösteririz. Saten bundan başkada bir seçeneğimiz yok.
  Peygamber efendimiz (sav) buyuruyorlar ki; ‘’Öyle devir gelecek ki,insanoğlu aldığı şeyin helalinden mi haramdan mı olduğuna hiç aldırmayacak. Böylelerinin hiçbir duası kabul olmaz.(Buhari) diye buyurmaktadır.Bizde peygamber efendimiz (sav)’in bu Hadis-i Şerif’inden yola çıkarak her zaman ahlaki ve manevi eğitimin önemli olduğunu bu eğitim sayesinde de helali haramdan,doğruyu yanlıştan,iyiyi kötüden ayırabileceğimizi asla unutmayalım.Birde Allah (c.c) bizlere Ayet-i Kerime’lerinde neler emretmiş bunlara bakalım.
  Allah (c.c) Mü’minun Suresi’nin 51. Ayet-i Kerime’sinde peygamberlere şöyle emretmiştir;’’Ey peygamberler,temiz/helal şeylerden yiyin,Salih amel işleyin.Çünkü ben yaptıklarınızı hakkıyla bilenim.’’(Mü’minun:51) diye emretmiştir.Allah (c.c) müminlere nasıl emrettiyse peygamberede aynı şekilde emretmiştir.Şimde de Allah (c.c) ‘ın Bakara Suresi’nin 172. Ayet-i Kerimesi’nde müminlere emrine bir bakalım.Allah (c.c) emrediyor ki;’’Ey iman edenler! Size verdiğimiz rızıkların temiz/helal olanlarından yiyin’’ diye emretmektedir.
  Şimdi Allah (c.c) ın emirlerini dikkate alarak ahlaki ve manevi eğitimin ve bunun sonunda da helali haramdan ayırabilme kabiliyeti kazanmanın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha düşünelim.Ardından düşündüklerimizi faaliyete geçirelim ki ahlaki ve maneviyatı sağlam helali haramdan,doğruyu yanlıştan,iyiyi kötüden ayırabilen bir nesil yetişsin.Saten en çok şuanda ihtiyaç duyduğumuz da bu değimli ? Tabi ki de bu.O zaman bu yazdıklarımı dikkate alarak ahlaki ve manevi eğitime dikkat edelim.Bu vesileyle dünya hayatın da hem kendimizi hem de çocuğumuzu ve yeni bir neslin kurtuluşa erebilmesine vesile olalım.Dünyamıza ve en önemlisi de ahretimize güzellikler katalım.
 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı