Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan
Medine Ekmekci

Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan

         Öyle bir misafir geldi ki evimiz bereket, yuvamız huzur doldu  hamdolsunJ

Ramazan ayı aslında; zanlardan kurtulup,kendini bilme, kendine gelme ayıdır.Ramazan ayı mü’minlerin  ayıdır. Zanna Ram olmaktan kurtulup Ba’ya Ram olma ayıdır. Gaflet uykusundan uyanma  ayıdır. 

Ramazan ayının en önemli özelliklerinden biriside nefsin oyunlarına karşı sağır ve kör olabilmek için gayret etmektir. Bu ayda cinlerin, şeytanların bağlı denmesinin sebebi budur.

Oruç; uruç etmek yani kişinin enerjisinin yükselişi ve kendi hakikatine ermesi demektir.

Haydi bu Ramazan niyet edelim  Zihnimizin ve Kalbimizin arınmasına..

Bu ay sigaradan kurtuluşumuz olsun! Her an sağanak sağanak  Rahmetle, bereketle dolup taşan bu ayda kötü ahlak ve alışkanlıklarımızdan kurtulup Salih, Saliha bir insan olmaya gayret edelim.

Dünyanın karmaşasından, kargaşasından bir ay bile olsa uzak kalıp, tefekküre dalıp, huzura erelim. Mümkün olduğunca lüks pahalı sofralar yerine, fakirlerin sofrasına konuk olalım onları konuk edelim. (bununla ilgili vakıf derneklerin çalışmaları var bu hazzı yaşamanızı tavsiye ederim)

Rahmet ayında Kur’anı Kerim ile irtibatımızı bir kat daha artıralım. Bu ay telefon, tablet kullanmayı en aza indirip, insanı  asosyal yapan sosyal medya ve oyunlardan kısaca bağımlı olunan her türlü uygulamalardan uzak durmaya çalışalım.

Zekat vermeyi zenginleşmeyi beklemeden, infak şuuruna erişme adına  Ramazan içinde mutlaka az çok demeden elimizden geldiğince verelim.İnfak demişken Fravun’un her gün sofrasında yüzlerce fakiri doyurduğu, helak olduğu gün ise sadece iki keçi kesilip ikram edildiği bu yüzden Allah’ın helakını geciktirdiği rivayet olunur.

Yıllardır bize orucun açları doyurma ayı olduğu, fakirleri anlamak olduğunu söylediler. O zaman neden fakirlere de oruç farz kılındı. Yoksulun halinden anlamak için oruç tutmuyorsun. Açın halinden anlamak içinde aç kalman gerekmez, görmen yeterli.. Vicdan dediğin neye yarar zannediyorsun?

Evlerimizde çocuklarımızla Ramazan gündemi oluşturalım.Oruç tutmak isteyen çocuğunuza izin verin. Oruç, çocuğun iradesini   güçlendirir, duygularını yönetmesine  yardım eder. Anadolu geleneği olan tekne orucunu çocuklarımıza tavsiye edelim. Öğleye kadar gönlünce yesin, içsin sonrasında oruca niyet edip, iftarda ailesiyle orucu açan çocuk hem irade kazanıyor, hem iç disiplin kazanıyor.

Zaman zaman hepimiz hayıflanırız.’’- Bu çocuk neden ders çalışmıyor ?Neden odasını toplamıyor?Neden öfkesine hakim olamıyor?Neden namaz kılmıyor?..Çocuk bunları yapamıyor çünkü kendisine  gücü yetmiyor ! Çünkü iradesi zayıf da ondan! Çünkü ruhunun gücü bedenine yetmiyor da ondan..! O zaman ne yapmalıyız ?Kainatın efendisini örnek almalıyız.. Allah’ın bize muhteşem olarak verdiği kutsal emanetimiz çocuklarımızın fıtratını bozmayalım .. Değilse bu vebal insana iki dünyada da yeter..! Çocuklarımızın DUA deposunu dolduralım ve Allah’tan bu konuda yardım isteyelim..

 Evet Allah’ın güzel kulları J İslam’ın sancağını en yükseklerde taşımaya aday yavrularımıza sahip çıkalım. Hassasiyetlerimizle, değerlerimizle yetiştirmeye gayret edelim.On bir ayın Sultanının rahmetinden, feyzinden,  bereketinden istifade eden kullarından olmamız niyazıyla ..

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı