Dünün ve Bugünün Babaları
Medine Ekmekci

Dünün ve Bugünün Babaları

Baba demek; her zaman korumak, kollamak demek.Baba demek; atılmaktır aslanın ağzına, siper etmektir göğsünü cihana..Güvendir,evimizin direğidir onlar..Satırlara sığmayacak kadar sevginin, cesaretin örneğidir onlar..

Günümüz toplumunda baba güç ve otorite simgesidir.Babalık kavramı Adem as ile başlamasıyla çocuklarla da ilk imtihan vuku buldu.Hz Nuh as oğlunun hidayetini çok istemişti  ama helak oldu.Ve Yakup peygamber oğlu Yusuf as çok sevmesiyle imtihan oldu. Buradan anlıyoruz ki neyi çok seversen o senden alınıyor.Çocuklarımızı putlaştırmadan sevmeliyiz.’’Sizi canlarınızla, mallarınızla, evlatlarınızla imtihan edeceğiz’’ ayetini de hatırlıyoruz bu vecihle..

Geçmişte babaların çocukla iletişim kurması, onları sevmesi kültür olarak ayıp karşılanırdı. Pedagojik olarak incelediğimizde, iletişimde uçurumlar oluşuyor ve bu baskıyla kişilik bozuklukları yaşanıyordu.

Şimdiye baktığımızda ise; baskıyla büyüyen erkek çocuklar ‘ben babam gibi olmayacağım çocuklarıma iyi bir baba olacağım’ derken ipin ucunu fazlaca kaçırdık galiba..

Bana göre babalıkta çağ atladık.Baskıyla yetişen erkeklerin kendi çocuklarını disiplinsiz yetiştirmeleri ve otoritesi zedelenen babaların söz dinlemeyen evlatları ortaya çıkınca ‘ne yapacağını bilemeyen, arada kalan babalar topluluğu’ oluştu günümüzde..

Babalığın hakkını vermek; sadece yeme, barınma değil, olmamalıda.Biz İslam’ın sancağını en yüksekte taşıyacak, Cennet’e ümmet yetiştirme derdinde olan babalardan bahsediyoruz.Değilse her akşam bir bahaneyle evden kaçan babaları kastetmiyoruz.

Çocuklar sevgiyi anneden, özgüveni babadan alırlar.Güç, disiplin, otorite babada olmalı.Çocuk izin merci olarak babayı görmeli.

Şimdi ki bazı anneler güçlü kadın olacağım diye kendi fıtratlarını bozuyorlar.Bırakın hanımlar babalar babalık görevini yapsın,eşlerinizin sorumluluğunu alıp altında ezilmeyin.

Ben çocuğumla arkadaş gibi bir babayım diyenlerde var.Babadan arkadaş olmaz.Baba babadır, arkadaşta arkadaştır.Rollerimizi karıştırmayalım.Çocuğumuzla aramızda küçük bir duvar olsun, yapışıkta olmayalım.Onlara rehberlik edelim.Sevgiyi, saygıyı, iyiliği, cesareti, dürüstlüğü, kültürümüzü, değerlerimizi öğretelim.

Ataerkil toplumumuzda aslan olarak yetiştirdiğiniz erkek çocuklara yorulduğu her yerde destek olursanız, her düştüğünde kaldırırsanız sadece kukla yetiştirmiş olursunuz.Bağımsız, kendi ayakları üzerinde duran, güçlü bireyler olmaları için lütfen hata yapmalarına izin verin.Bunu yaparken bir de dini kullanıyoruz ya..

Toplumumuzda gerizekalı diye bir kelime var maalesef.Çocukları hatalarında suçlamayın sadece davranışlarını sorgulayın.

Babalığın hakkını vermek; önce güzel rol model olmalı.Yuvasında o sıcaklığı hissettirin, etkin dinleyin, aile içinde oturumlar yapın, sorumluluklar verin hatta para yönetimini küçük yaşlarda öğretin, annesine karşı saygılı  sabırlı olun ve en önemlisi ona sarılıp şefkati öğretin..

Nasrettin hoca evlendiği ilk günün gecesinde şaşı olan hanımına bir tabak helva  getirir.Hanım ‘hoca niye iki tabak helva getirdin biri bize yeterdi’ der.Hoca içinden ‘hanımın tabağı çift görmesinin kime ne zararı var olsun’ der.Sonra hoca tekrar içeri girince hanımı ‘hoca hoca sen ne yapıyorsun yanında ki yabancıda kim’ der.Hoca hiddetlenir ve ‘hanım tabakta ses etmedim ama beni de çift görmene izin vermem’ derJ

Hanımlar her erkek kendi evinin aslanı lideri olmak ister fıtratı gereği.Eşlerimize, çocuklarımıza nimet gözüyle bakarsak nimet, külfet olarak bakarsak külfet olurlar.Ayrıca ‘SALİHA KADINLAR KOCALARINA CANI GÖNÜLDEN İTAAT EDERLER’ ayetini gönül tabelamıza asmalıyız hanımlar.Aile babası’ kavramı sadece bir erkeğin varlığı ile oluşmaz.’Aile babası’ annenin desteği, çocuğun algısı ve erkeğinde hak edici davranışları ile birlikte oluşur.

Nisa suresi 34. Ayette ‘’Erkekler, kadınlar üzerine kavvamdır. (yönetici ve koruyucu) Hanımlar Allah bu görevi ailede erkeğe vermiştir. Cennet’i de senin ayakların altına sermiş. O halde erkeklerin koltuğuna talip olmanın bir anlamı var mı?

Evde, işte, hayatta eşitlik diye  birşey yoktur. Eşitlik iddiası komünist bir söylemdir aslında. Komünizim de zengini fakire eşitleyelim diye uğraşırlar. Feminizmde kadını erkeği eşitlemeye çalışıyorlar. Kardeşim bu söylemler fıtrata aykırı olduğu için yapılması mümkün değil. Erkeklerin fıtratını bozmayın yazıktır günahtır. Devletin bütün yasaları kadın hakları altında kadından yana.Sonra da  köşeye sindirilmiş,  fıtratı bozulmuş, mağdur, ne yapacağını bilmeyen erkekler ordusu ortaya çıkıyor. Aman dikkat! Her şeyden önce erkeğin evde saygınlığı olacak.Evliliği bir gemiye benzetirsek kaptanı Erkekler olmalı. Aile bozulunca toplum bozuluyor. Mutlu bir evlilik, erkeğin baş, kadının kalp olduğu evliliktir’’ Portekizce atasözü

Hakk eksiklerimizi tamamlasın..

Sağlıklı nesiller yetiştirebilme duasıyla..:)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Dilek Sagmanli     0000-00-00 Hocam cok guzel bir yazi olmus yureginize elinize saglik
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı