İbni Yunus
Ülkü Hilal Aşçı

İbni Yunus

Benim adım Ali Bin Abdurrahman Bin Ahmed bin Yunus es-Sadefi. Siz bana kısacası İbni Yunus diyebilirsiniz. Onuncu yüzyılda Mısır'ın Sait bölgesindeki Sadfa köyünde dünyaya geldim. Çocukluğum Mısır sokaklarında geçti.

     Babam o zamanlarda tanınmış hadis âlimi ve tarihçilerindendi. Babamın ilme meraklı olması beni etkilemişti. Bu nedenle ben de küçük yaşta ilme merak salmıştım. Din ilmi, fen ilmi.. Aralarında en uzman olduğum astronomi ilmi ile meşgul olmuştum. Neredeyse bütün halk da bunu biliyordu.

     O zamanlarda Fatımi hükümdarları çocuklara ilmi sevdirmek için bir rasathane yaptırmıştı. Ben ise rasathane yapıldıktan sonra oradan ayrılmaz hale gelmiştim. İlerleyen zamanlarda ünüm daha da çok yayılmıştı.

     O kadar ki Kahire civarındaki bir dağda benim için bir rasathane yaptırmışlardı. Sonra bana en iyi imkanları sunmuşlardı. Rasathanede gece gündüz demeden gözlemler yapıyordum.

     Yaptığım onca gözlemler sonucunda ise 978 yılında Ay ve güneş tutulmasını hedef almıştım. En ince hesaplarla tespit ettim. Ve bunu bütün herkese yaydım. Gittikçe daha çok duyulur olmuştum. Çünkü daha önce benim kadar ayrıntılı hesaplanamamıştı.

     Daha sonra yaptığım bu araştırmalardan gelecekte herkesin faydalanması için bir kitap yazmıştım. Bu da benim en büyük eserim olmuştu. Kitabın ismi ise Zicr-ul Hakemi koymuştum.

     İşte Sevgili kardeşlerim sizlere tespitlerim den bahsetmiş oldum. Umarım sizlere faydalı olmuştur. Sizleri tanıdığım için çok mutluyum ve sizinle tanıştığıma çok memnun oldum kardeşlerim. Kendinize iyi bakın olur mu? Allah'a emanet olun.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
KONYA OVASI, NEDEN HOLLANDA GİBİ OLAMIYOR... İŞTE CEVABI
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı
Yerli Tohum, ABD'li Tohumu Geride Bıraktı