Advert
Advert
Advert
Türkiye için AHLAK DÖKÜMÜ
Medine Ekmekci

Türkiye için AHLAK DÖKÜMÜ

Türkiye için AHLAK DÖKÜMÜ

Eleştiri konusunda master yapan bir toplum olduğumuzu düşünüyorum. Konu hele bide gençlikse.. ‘’Ahh aman canım şimdi gençlik mi kaldı deriz?’’ Fakat bu gençleri de yetiştiren bizleriz.. Sonuç olarak; biz bozulunca ortaya bozulmuş bir gençlik çıkıyor kabul edelim..

Kendime sık sık soruyorum.. Peki, biz bu hale nasıl geldik? Biz toplum olarak değer yargılarımızı  ne zaman kaybettik? Derinlemesine düşündüğümde temel de yazılacak çok fazla dipnot var. Buradan en azından birkaç tanesine değinmek istiyorum..

Çocukluğumda yaprak dökümü diye bir dizi vardı, hatırlıyor musunuz? Türkiye için AHLAK DÖKÜMÜ olan bu diziyi hepimiz izledik. ‘’Ya aşkı memnu’’! Yengesine göz diken Behlül sayesinde insanların akrabalarına farklı duygularla bakmasını sağlamadı  mı? Hayal meyal hatırladığım biri bizi gözetliyor sözde yarışma programı bizim mahremiyet duygumuzu silip atmadı mı? Şimdiler de ise; 10 dk kafamızı dinleyelim diyerek çocukların ellerine kontrolsüzce verilen tablet, telefonlar çocuklarımızın tertemiz zihinlerimizi kirletmiyor mu?

Eşcinsel sunucularla(!) merakla takip ettiğimiz gelin kaynana programları, yemek programları kadar, çocuklarımızın psikolojilerini, gelişimlerini kaç ebeveyn takip ediyor? Akademik bilgi yüklediğimiz kadar, çocuklarımıza ahlak bilgisi yüklüyor muyuz?

Her anını, şatafatlı lüks hayatlarını paylaşan bloggerlar yerine bize değer katan farkındalığımızı artırmak için saatlerce yazı yazan hocalarımızı takibe alsak hayat kalitemizi bi tık artırmaz mıyız?

Güzel insanlar hız ve haz çağında yaşıyoruz. Bu dijital çağın nimetlerinden tabi ki faydalanalım.

Bizde ki sorun, dengeyi sağlayamıyoruz..

Bilgi ve iletişim teknolojinin etkisiyle günümüz çocukları ve gençleri anne babalarından çok daha ileri bilgi ve zeka seviyesine sahipler..

İşte bu yüzden ebeveynler denetim ve iletişimde yaya kalıyor.. Takip edilmeyen, kalpten kalbe iletişim kurulmayan gençler de macera arzusuna yenilerek şer örgütlerinin ağlarına kapılıyorlar.

Çözümü ise; ya iyi bir model olacağız ya da iyi bir model bulacağız.

Cennet çiçeği gibi çocuklar cennet kokulu evlerde yetişir. Allah’ın emaneti çocuklarımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur.

Önce karı koca arasında sevgi muhabbet olmalı.. Ki işte bu yüzden Allah rızkı, karı koca arasındaki sevgi muhabbete gizlemiştir.

Evet güzel insanlar bu yazımı  600.000 kahvehanenin olduğu ülkemde yazıyorum.İş adamı olmak isteyen gençler önce eğlence merkezi açmak istiyor. Üst akıl dediğimiz üç beş yahudi aile öyle emir buyurdular çünkü. Eğlenceyle haz peşinde koşan gençlik nasıl istihdam üretim ve ekonomiye katkı sağlasın ki.

‘’Gençliğini eğlenmekle geçiren, ihtiyarlığını ağlamakla geçirir’’ demişler büyüklerimiz..

Rabbim ‘ahseni takvim olarak yarattım’ dediği biz insanoğlu kendi özümüze dönüp, değerimizi kıymetimizi bir bilsek ahh !

Gençlik keşfedilmeyi bekleyen gizli bir hazine gibidir. Kainatı en güzel şekilde bezeyip süsleyen Rabbim geleceğimiz olan gençlerimizi gaflet uykusundan uyandırıp, güzel ahlakla tezyin etsin İNŞALLAH

Nasrettin hoca bir kış gecesi komşularına ziyafet vermek için yemek kazanını ağacın yüksekçe dalına asar. Tencereyi ısıtması için yere de küçük bir mum yakar. Sizce o yemek pişer mi?

O kazan çocuğun olur, yerde ki mum da sevgin.

O kazan eşin olur, yerdeki mum da kalbin.

O kazan öğrencin olur, yerde ki mum da bilgin.

O mum yeter mi sizce?

Bütün kainat aşk üzerine bina edilmiştir güzel insanlar.Sevgiyle dokunulan her ne varsa güneş gibi parlar.

Gençlerimizin gönüllerine aşkla dokunup, geleceğe güneş gibi parlamaları için önce güzel ahlak diyoruz..

Cennete çiçek yetiştirmeyi hedefleyen tüm anne babalarımıza Rabbimden nusret niyaz ediyorum.

 

Sevgiyle

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
Irak: ABD'nin İran yaptırımlarına karşıyız
ZOR DEĞİLMİŞ…
ZOR DEĞİLMİŞ…
sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop sex shop vibrator vibrator vibrator izmir sex shop izmir sex shop ankara sex shop ankara sex shop antalya sex shop penis pompasi penis pompasi