Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı
Mücahid Rıza Alper

Yerli Malı Yurdun Malı Herkes Onu Kullanmalı

Çok anlamlı bir haftaya başlıyoruz, yerli malı haftası, hani şu ilkokullardayken annelerimizin hazırladığı poğaçaları, patlamış mısırları, meyve suları ile donatılan okul sıraları, manası büyük bu etkinlik günümüzde yavaş yavaş kayboluyor adeta.

İnsanımızda öncelerinde bize ait bir şey görüldüğünde sahiplenme, el üstünde tutma ve ona destek olma gibi milli hassasiyetler vardı, günümüzde ise maalesef bunu kaybetmiş durumdayız, çok sınırlı propagandası yapılıyor bu tarz işlerin.

Dünün yerli ve milli üretim taraftarları bugün ağızlarına çalınan bir parmak bala tav olmuş durumdalar, az bir kitle yerli üretimden yana tavır koyarken, insanımız yabancı-yerli ayrımı dahi yapmadan tüketime devam ediyor, elimizde yerli ne kaldı sorusu da zihinleri meşgul etmiyor değil.

Ülkemizde çiftçilik ve hayvancılık neredeyse bitmiş vaziyette, köyler kendi kendini doyuramaz duruma geldi, deyimi yerindeyse insanımız ‘’armut piş, ağzıma düş’’ misali keyfinde hayatını devam ettiriyor, Türkiye’nin 40 sene önce fındık, ceviz, poğaça ile kutladığı yerli malı haftasını şimdilerde dünya çapında ses getirmiş buluşları ile yapmalı ve ülke çapında ‘’yerli malı şenlikleri’’ yapılmalıydı.

Ancak Türkiye olduğu yerde saymaya, yerli diye kamuoyuna izah ettiği birçok gelişmenin ardında ise çoğunlukta batılı devletlerin payı olduğu ortaya çıkıyor. İnsanımız doğduğu yerde üretsin, yesin ve doysun ki bir çok toplumsal problemler ile karşı karşıya kalmayalım, Türkiye’deki üretimin büyük bir çoğunluğunu İstanbul, Ankara vb. şehirlere taşıdıkça Anadolu boşalıyor buda geçmiş olduğumuz yılda olduğu üzere ‘’Türkiye Saman İthal Etti’’ gibi acıklı haberler ile karşı karşıya kalmamıza sebebiyet vermektedir.

Türkiye’de bir an evvel Anadolu sathında yaygın bir üretim sahası oluşturulmalı, imkanlar ölçüsünde toprağımız ve yer altı zenginliklerimiz işlenmelidir. İnşallah önümüzde ki günler bolluğun, refahın ve huzurun egemenliği altında olan bir Türkiye’nin kurulmasına vesile olur. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi