Hibrit Savaşları ve Dolar
İsmet Erdem Atik

Hibrit Savaşları ve Dolar

                                          

            Savaş; en az iki devletin askeri güçleriyle fiilen karşı karşıya gelmesidir. Ancak bu kavram 21. Yüzyılda yerini bambaşka bir şeye bırakıyor. Artık savaşlar askeri güç olarak değil daha farklı bir şekilde yürütülüyor. Bu bazen istihbarat savaşı, bazense ekonomik üstünlük kurmakla olabiliyor. Devletler birbirlerine karşı fiili bir savaşa girmezken perde arkasından sürekli savaş halindedirler. Bu aslında tüm devletlerce bilinen bir şey ancak bunu 2013 yılında uluslar arası alanda ilk kez kavram haline getiren Rusya genelkurmay başkanı oldu. Bu kavramın adı hibrit savaşı. Kimileri buna asimetrik savaş da diyebiliyor.

            21. Yüzyıl bilindiği gibi bilim çağı olmuş durumda ve bu yeni çağın silahı artık top, tüfek, tank değil bilim, istihbarat ve finans. Buna terörde dahil. Eğer bilginiz varsa karşı devletlerin hamlelerini önceden bilebilir ve askeri güç kullanmadan diğer devletlere üstünlük sağlayabilirsiniz. Çeşitli ülkelerde bazı terör örgütlerini kışkırtarak hükümetlerin çalışmasını zorlaştırabilir ve istediklerinizi kabul ettirebilirsiniz. Tüm bunlar kamuoyuna yansımaz ve siz bunu diplomatik başarı olarak adlandırabilirsiniz.

            Dolar dünyada en çok kullanılan para birimidir.  Abd ihracat ve ithalatını dolarla yapar. Petrol fiyatı dolar cinsinden belirlenir. Çin, Rusya, Türkiye ve çeşitli Arap devletleri dahil birçok ülke dış ticaretlerinde dolar kullanma mecburiyetinde kalırlar. Bu da ülkelerin ekonomilerini kırılgan ve dış müdahalelere açık hale getirir. Doların gücünü elinde bulunduran ülke dolarla oynayarak ülkelerin ekonomilerini zayıflatabilir ve bu güçle isterse küresel etkiye sahip bir ekonomik kriz bile çıkarabilir. Ülkemizde doların yükseldiğini sanıyoruz aslında lobileri ile meşhur bir devlet tarafından yükseltiliyor. Bu iş sadece Türkiye ile de sınırlı değil eğer herhangi bir iş yapılıyorsa bundan maksimum sayıda devletlerin etkilenmesi istenir. Rusya’ya yeni yaptırım kararları alındı. Yaptırımlar genişletilerek devam edecek ve bu haber Türkiye’de doların yükselmesinden, petrol fiyatlarının tavan yapmasından bağımsız değil. Eğer Arap devletleri dolardan vazgeçer ve Avrupa bankalarındaki dolar varlıklarını çekerse sadece doların hakimiyetini bitirmekle kalmaz Avrupa’nın da çöküşünü başlatırlar ancak gücü elinde bulunduranlar buna izin verir mi bilemem. 

     

     

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Toplumsal cinnet!
Toplumsal cinnet!
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi