Dost...
Yasin Çıkrıkcı

Dost...

Kimlikler farklı, karakterler rengarenk…Ahlak ve seciyeler herkeste farklı biçimlerde ortaya çıkar ve huylar farklı şekillerde bedene yansır.
İki samimi ve gerçek arkadaş, iki gövdede yaşayan bir ruh gibidir. Hakiki dost olan arkadaşlar, iki ruhta yaşayan bir gövde gibidir.
Dünyada herkesin doyacak kadar yiyeceği ve içeceği vardır. Unutulmasın, hiç kimse aç ve susuz kalmaz. Denizin dibindeki balığın rızkını veren Allah kullarının da rızkını verir.
Gerçek yoksul olan insanlar ise arkadaşsız kalan kişilerdir.Dünyanın bütün zenginliklerine sahip olan arkadaşsız insanlar, dünyanın en büyük yoksullarıdır.
İnsanın bir ömür boyu beraber hayat sürdürdüğü ve beraber yaşlandığı eşi, gerçek arkadaşıdır. Bazen de kendisinin hizmetinde uzun yıllar kalabilen bir hayvanı dahi, samimiyetsiz arkadaştan daha çok arkadaştır.
Arkadaş, bazen çölde gölge veren bir ağaçtır. Bazen çatlayan dudaklara ab-ı hayat bir çeşmedir. Bazen mağarada kavi düşman karşısında sadık bir dosttur.
Hayat yolculuğunda yol uzun, düşman kavi, talih zebun. Kader her zaman belini büken kaza ve âta kanunlarıyla dolu. Arkadaş samimi ise, yoldaş hakiki ise ne gam, ne keder!…
Sağlık kaybedilince değeri daha çok anlaşılır. Arkadaşlık da öyledir. Talihin yaver gittiği zamanlarda etrafında fırıl fırıl dönen arkadaşların gerçeğini seçmek zor olur.
Rüzgar ters istikamette esince hazan mevsiminde dökülen yapraklar misali, bir bir yanından uzaklaşan samimiyetsiz arkadaşlar, seni yüz üstü bırakınca , sadakat kavramı daha bir anlam kazanır.
İyi günde dost çok olur. Adeta ayağınıza, bacağınıza takılanlardan yol yürüyemezsiniz. Önüne çıkan talihsiz engebelere takılınca, her birisi kelebek olur yanından hızlıca uçuşur, kaybolurlar.
Gerçek dostu bilmek, hakiki arkadaşı tanımak için, alış veriş yapmak veya beraber yolculuğa çıkmak gerekir. Yolda azığı paylaşmak, arkadaşlığın özünü ortaya çıkarır.
Kendisine verdiğin değere layık olmayan insanlara emek harcamak beyhudedir. Değer verdiğin kadar sana değer vermiyorsa, arkadaş olmaya değmez.
Bazen senin yanında seni öven arkadaş, başkasının yanında övmekten imtina ediyorsa, bu arkadaşlık, devam ettirilmeye layık değildir.
Bana, yanlışlarımdan dolayı ikazda bulunmayan, hatalarımı başkalarına sayıp dökmekten utanmayan arkadaşın arkadaşlığını devam ettirmek, kendime zulümdür.
Herkesin aslında sayılamayacak kadar çok miktarda arkadaşı vardır. Ancak dostunu basit şeylere satmayan, hakiki arkadaş bulmak hemen hemen yoktur.
Arkadaş edinirken acele etmeye gerek yoktur. Çünkü yarın değiştirmek zorunda kalabilirsin. Sık sık değiştirilen arkadaşlardan zarardan başka bir şey göremezsin.
Kimlerle arkadaşlık yaptığımız önemlidir. Herkes arkadaşının dini üzere olacaksa, kimlerle arkadaşlık yaptığımızın muhasebesini mükemmel yapmalıyız.

Selam ve Dua ile...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
İstanbul’un fethi coşku ile kutlandı! Fetih çağı değiştirdi
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu
Ayasofya’da yine bir fetih muştusu